12.12.2024 r.

Wykład „Zapomniany hubalczyk”

5 grudnia br. w sali audiowizualnej RCK uczestniczyliśmy w wykładzie pt. „Zapomniany hubalczyk”. Wykład poprowadził Rafał Kądziela, pasjonat historii regionu opoczyńskiego, jednocześnie autor filmu pod tym samym tytułem. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, czego dowodem była wysoka frekwencja. Były pytania i osobiste wspomnienia.

Tym samym bardzo dziękujemy Panu Rafałowi Kądzieli za bardzo interesujący wykład i przekazanie nowych faktów dotyczących historii naszego miasta.








18.10.2023 r.

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025

17 października br. odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/25 w sali widowiskowej drzewickiego RCK. Jak co roku w uroczystości wzięli udział aktualni i nowi studenci, którzy właśnie złożyli deklaracje uczestnictwa w naszym Uniwersytecie oraz zaproszeni goście.

Drzewicki samorząd reprezentował Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, a władze powiatowe Starosta Marcin Baranowski. Wśród gości byli przedstawiciele zarządów zaprzyjaźnionych uniwersytetów a także przedstawiciele instytucji, organizacji oraz stowarzyszeń działających na terenie naszej Gminy.

Uroczystość rozpoczęła i prowadziła, jak zwykle, Prezes Zarządu Stowarzyszenia UTW i jednocześnie jego Rektor Irena Kwiecień. Po przywitaniu wszystkich obecnych rozpoczęła się cześć artystyczna – znakomity pokaz taneczno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy. Uczniów do występu przygotowały nauczycielki Maria Smolarska oraz Małgorzata Malczewska. Następnie wszyscy odśpiewali studencki hymn "Gaudeamus igitur" co zgodnie z tradycją jest uważane za rozpoczęcie nowego roku akademickiego.

W kolejnej części spotkania, też już tradycyjnie, odbył się wykład inauguracyjny. Tym razem był to wykład wygłoszony przez drzewiczanina, dra Macieja Hubkę z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, pt. „Rocznica Pacyfikacji Drzewicy”, W kolejnej części spotkania, też już tradycyjnie, odbył się wykład inauguracyjny. Tym razem był to wykład wygłoszony przez drzewiczanina, dra Macieja Hubkę z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, pt. „Rocznica Pacyfikacji Drzewicy”,

Następnie Prezes UTW w Drzewicy Irena Kwiecień omówiła dokonania Uniwersytetu za miniony rok akademicki oraz plan działania na kolejny rok przedstawiając. interesującą prezentację „Nasza kronika 2023/24”.

Kolejnym punktem programu była ceremonia wręczenia legitymacji nowo wstępującym studentom.

Nie zabrakło także przemówień oraz okolicznościowych życzeń od zaproszonych gości.

Ostatnim punktem oficjalnej części inauguracji roku akademickiego 2024/2025 był występ artystyczny w wykonaniu słuchaczy UTW.

Po zakończeniu części oficjalnej, w sali stowarzyszeń, wszyscy uczestnicy udali się na smaczny poczęstunek przygotowany przez panie z KGW w Trzebinie.

Ostatnim punktem bardzo udanej uroczystości była wspólna zabawa z grupą muzyczną „Marex”.

(SK)            



20.10.2024 r.

Rozpoczęcie projektu w ramach „Grantów Obywatelskich 2024”

4 października 2024 r. członkowie UTW przystąpili do realizacji projektu „Łączy Nas Ruch: Integracyjne spotkania z tańcem, zabawą i speed-ballem”. Jest to zwycięski projekt w ramach w ramach „Grantów Obywatelskich 2024” Gminy Drzewica. Autorem projektu jest nasza p. Prezes Irena Kwiecień.

Jako pierwsi zaczęli speed-balliści. 4 października przybyli trenerzy tej dyscypliny sportu – Zbigniew i Tomasz Bizoniowie, uczestnicy i medaliści różnych turniejów na poziomie krajowym i międzynarodowym, ze Stowarzyszenia „Speed-ball Sportownia” w Myślenicach. Stowarzyszenie to zajmuje się m.in. realizacją różnych projektów dla uniwersytetów trzeciego wieku, rad seniorów, klubów seniora, oraz NGO-sów pracujących z seniorami, których zadaniem jest włączenie osób starszych do aktywności fizycznej poprzez uprawianie speed-balla. Organizuje też mistrzostwa Polski seniorów.

Zajęcia były prowadzone na dwu poziomach – dla początkujących oraz dla zaawansowanych seniorów.










20.10.2024 r.

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze

3 października 2024 r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze naszego Stowarzyszenia.

Przyjęto sprawozdanie Zarządu z działalności za rok 2023/24, sprawozdanie finansowe za 2023 rok oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.

Udzielono absolutorium Zarządowi z rok 2023/24.

Podjęto uchwałę o zwiększeniu składu Zarządu o jednego członka. Wybrano na to stanowisko Andrzeja Regułę. W związku z rezygnacją Krystyny Zwolskiej z funkcji sekretarza UTW dokonano zmiany w składzie Zarządu – na sekretarza wybrano Grażynę Matysiak.

Przedstawiono i przyjęto plan pracy na rok 2024/25.












1.10.2024 r.

„Drzewica w obrazach zaklęta…” – nasz udział w wernisażu

W czwartek, 3 października 2024 roku, w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbył się wernisaż wystawy będącej pokłosiem VII Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Drzewica w obrazach zaklęta – uroki krajobrazu". Ekspozycja zawiera kilkadziesiąt prac na płótnie, przedstawiających piękno naszego miasta i okolicy.

Wśród wystawionych obrazów były również prace malarzy z naszej grupy plastycznej. Gratulujemy!





Zarząd UTW            


6.10.2024 r.

VI Mistrzostwa Polski Seniorów w Speed-ballu – Dobczyce, 29 IX 2024 r.

Kolejny raz reprezentanci UTW w Drzewicy zanotowali świetne wyniki reprezentanci na VI Mistrzostwach Polski Seniorów w Speed–Ballu. Wywalczyli 13 medali, w tym 3 złote.

VI Mistrzostwa Polski Seniorów odbyły się 29 września 2024 r. w Dobczycach (Powiat Myślenicki). Zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Speed-Ball Sportownia zrzeszające aktywnych działaczy, trenerów i zawodników tego sportu, przy wsparciu Województwa Małopolskiego i Gminy Dobczyce.

Speed-balliści seniorzy rywalizowali o najwyższe lokaty w konkurencji super solo (grze na czas) i grze singlowej. Obowiązywał podział na płeć oraz kategorie wiekowe, przy czym w singlu rozegrano również zawody open.

W mistrzostwach uczestniczyła ośmioosobowa reprezentacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy. Nasi seniorzy, startujący pod wodzą trener Marii Smolarskiej, wywalczyli 13 medali – 3 złote, 3 srebrne i 7 brązowych. Warto podkreślić, że podwójną mistrzynią Polski po raz kolejny została Leokadia Kwiecień. Tytuł mistrza kraju wywalczył także Stefan Kowal.

Liczba zdobytych medali, w kolejnych już Mistrzostwach, stanowi potwierdzenie dobrej formy fizycznej i wysokiego poziomu sportowego prezentowanego przez naszych studentów.

Gratulujemy i dziękujemy!


1.10.2024 r.

Projekt obywatelski w ramach „Aktywni Seniorzy”

Informujemy, iż w drodze konkursu Gmina Drzewica przeznaczyła 5.000 zł na projekt obywatelski pn. „Łączy nas Ruch: Integracyjne spotkania z tańcem, zabawą i Speed-Ballem”. Autorką tego zwycięskiego projektu była nasza p. Rektor Irena Kwiecień.

Zapraszamy zainteresowanych grą w speed-balla na warsztaty, które odbędą się:

– 4 października w godz. 17.00 do 19.00,
– 5 października w godz. 10.00 do 11.30

w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej przy ul. Staszica.

Projekt obywatelski w ramach „Aktywni Seniorzy” dedykowany jest dla seniorów 60+.

Telefon do kontaktu: 608 391 405

Zarząd UTW            


1.10.2024 r.

Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2024/25 – zaproszenie



28.09.2024 r.

„Narodowe czytanie 2024”

W sobotę, 7 września 2024 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Drzewicy wraz z Towarzystwem Przyjaciół Drzewicy i Stowarzyszeniem „Uniwersytet Trzeciego Wieku” zorganizowała „Narodowe Czytanie”.

W tym roku uczestnicy tej imprezy czytali „Kordiana” J. Słowackiego. Wśród uczestników byli m.in.: Alina Szymańska – Przewodnicząca Towarzystwa Drzewicy, Anna Reszelewska – Wiceprzewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy oraz słuchacze UTW. Prezes UTW, Irena Kwiecień, połączyła się telefonicznie z Sopotu życząc wszystkim radości ze spotkania i poznawania kolejnej już lektury z klasyki literatury polskiej.

Wystąpiła również Dorota Gorjainow – aktorka i piosenkarka recytując opowieść sługi Grzegorza z bajki „O Janku, co psom szył buty” oraz Stanisław Bożyk – pedagog i muzyk dzieląc się spostrzeżeniami dotyczącymi pracy aktora.

Po „Czytaniu” nastąpił poczęstunek zupą, ciastem i kawą oraz dyskusje na różne tematy związane z kulturą.






11.09.2024 r.

W sierpniu grupa słuchaczy UTW wypoczywała w Busku-Zdroju.

W dniach od 13–19 sierpnia br. 29-osobowa grupa słuchaczy UTW w Drzewicy przebywała na siedmiodniowym wypoczynku w pięknym świętokrzyskim kurorcie położonym na Ponidziu – Busku-Zdroju. Miejscem docelowym był hotel „Gromada” położony tuż przy głównym wejściu do parku zdrojowego.

Na miejscu można było skorzystać z bazy zabiegowej i z kąpieli siarczkowo-solankowej charakterystycznej dla tego uzdrowiska.

Wyjazd okazał się bardzo udany że względu na mnogość atrakcji. Spacery po pięknym pieknym parku uzdrowiskowym, szczególnie wieczorem, gdy w takt muzyki na żywo drzewa zmieniają kolory dając niesamowity widok, pobliska tężnia solankowa i koncert muzyki poważnej przy równocześnie tańczących, kolorowych fontannach. Warto było zobaczyć piękne sanatorium, „Marconi”, z salą koncertową, kaplicę św. Anny oraz drewniany kościółek św. Leonarda, jednej z najstarszych buskich świątyń. Indywidualnie każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie i oddać się podziwianiu uroków buskiego klimatu i atrakcji.

Nadmienić należy, że pogoda sprzyjała nam i z pięknymi wrażeniami wracaliśmy do domu, zapewniając o ponownym powrocie do Buska-Zdroju.

Poniżej – wybrane zdjęcia z naszego pobytu w Busku-Zdroju.

Irena Kwiecień            



4.07.2024 r.

Zakończenie roku akademickiego 2023/24 UTW w Drzewicy

W środę, 26 czerwca 2024 r. w sali konferencyjnej Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy odbyło się oficjalne zakończenie roku akademickiego 2023/24 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy. Spotkanie było doskonałą okazją do podsumowania działalności Uniwersytetu oraz wyrażenia wdzięczności osobom, które wspierały jego funkcjonowanie i rozwój. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy działa od ponad ośmiu lat, oferując swoim studentom możliwość aktywności, integracji, zdobywania wiedzy oraz nowych umiejętności.

Oto krótka fotorelacja z tego wydarzenia.



11.07.2024 r.

Letni wypoczynek nad morzem – Łeba, 14–23 VI 2024 r.

W dniach 14–23 czerwca przebywaliśmy na letnim 10-dniowym wypoczynku w nadmorskim kurorcie Łeba w ośrodku „Diuna”.

Organizatorem po raz trzeci było Biuro Turystyczne „Lubatur”.

Ośrodek położony w sosnowym lesie przy nadmorskiej promenadzie i bliskiej, bo ok. 350-metrowej odległości do plaży.

W ramach wypoczynku uczestniczyliśmy w ognisku połączonym z kolacją oraz wieczorku tanecznym. Najczęściej, korzystając z pięknej pogody, odbywaliśmy długie spacery brzegiem morza i opalali się na rozległej plaży. Zwiedzaliśmy również miasto i okolice, w tym oczywiście najbardzie znane w Polsce wydmy ruchome w Słowińskim Parku Narodowym, a także uczestniczyli w wycieczkach do innych nadmorskich miejscowości.

Jak zwykle, z pobytu nad morzem, załączamy galerię zdjęć.

Irena Kwiecień            



13.06.2024 r.

Zaproszenie na uroczyste zakończenie roku akademickiego 2023/24 naszego Uniwersytetu




11.06.2024 r.

Co się działo w pracowni plastycznej naszego UTW?

Nasza grupa (plastyczna) nie marnuje czasu w pracowni... Prezentujemy Koleżankom i Kolegom nasz dorobek.



21.04.2024 r.

Speed-ball – I Mistrzostwa Polski Seniorów w Grze Deblowej – Wiśniowa 2024

I Mistrzostwa Polski Debli Seniorskich w Speed–Ballu odbyły się 14 kwietnia 2024 r. w Wiśniowej (powiat myślenicki). Zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Speed-Ball Sportownia.

Nasza drużyna w składzie (wg par deblowych): Zofia Abramczyk i Stefan Kowal, Leokadia i Mieczysław Kwietniowie, Barbara Szczepańska i Marek Abel oraz Irena Kwiecień i Leszek Gamracy (Gliwice) spisała się znakomicie zdobywając dwa medale – złoty i brązowy.

Mistrzami Polski debli seniorskich zostali Zofia Abramczyk i Stefan Kowal, natomiast brąz wywalczyli Leokadia i Mieczysław Kwietniowie. Tuż za podium, na czwartym miejscu uplasowała się Irena Kwiecień (prezes UTW i jednocześnie kierownik grupy), występująca w deblu razem z Leszkiem Gamracym z Gliwic.

Eksperymentalnie rozegrano również drugie mistrzostwa – debel międzypokoleniowy, w którym seniorzy 60+ wystąpili w parach z zawodnikami młodymi (kategorii senior i junior), w tym z reprezentantami Polski – w których bardzo blisko medalu była Leokadia Kwiecień, która grając wspólnie z Tomaszem Bizoniem (Myślenice) zajęła czwartą lokatę.



16.02.2024 r.

Zabawa karnawałowa w tłusty czwartek

Zgodnie z naszymi planami w dn. 8.02.2024, w tłusty czwartek, zorganizowaliśmy zabawę karnawałową. Przy dźwiękach zespołu Marex i przy stołach zastawionych smacznymi daniami z "Różanego Bistro" o godz. 16.00 rozpoczęła się super zabawa słuchaczy UTW w Drzewicy. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na ten wieczór. Okazało się, że było warto. Dopisało wszystko – zarówno lokal "Domek Wędkarza", muzyka zespołu "Marex", smaczne posiłki, a przede wszystkim chęć do wspaniałej zabawy uczestników. Nie zabraklo też tłustoczwartkowego pączka. Bawiliśmy się kilka godzin.

Wielkie dzięki dla pani Irenki Kwiecień, prezesa UTW, za wielkie serce włożone w przygotowania do tej naszej imprezy. To był wspaniały wieczór.

               (KZ)


2.12.2023 r.

Wieczór andrzejkowy członków UTW

30 listopada członkowie Stowarzyszenia UTW w Drzewicy spotkali się na wieczorze andrzejkowym. Andrzejki zapowiadały się bardzo miło, bo śnieg za oknem, ciepło na sali drzewickiego RCK i grono życzliwych sobie, spragnionych zabawy, osób. Same plusy!

Panie przygotowały smaczne dania i przekąski, a panowie zadbali o muzykę – zarówno do tańca, jak i miłą dla ucha.

Wszyscy bawili się przednio. Fantastyczna atmosfera pozwalała na kilkugodzinną zabawę. Nie brakowało niczego – ani chęci do zabawy, ani radości z tego, że mogli być razem, korzystając z okazji, jaką były tegoroczne andrzejki.

               (KZ)


23.11.2023 r.

IV Otwarte Mistrzostwa Drzewicy w Speed-ballu

W sobotę, 18 listopada 2023 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy odbyły się IV Otwarte Mistrzostwa Drzewicy w Speed-ballu. Zawody „O Puchar Burmistrza Drzewicy” miały rangę ogólnopolską, gromadząc zawodników z województw łódzkiego, małopolskiego i śląskiego.

Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy, Gminę Drzewica, Lokalną Grupą Działania „Nad Drzewiczką” Stowarzyszenie Sportownia i Szkołę Podstawową im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy. Miały na celu wyłonienie mistrzów Drzewicy a zarazem integrację międzypokoleniową oraz propagowanie aktywności fizycznej w każdym wieku. Zawody zostały zorganizowane w ramach zadania publicznego „Drzewica – poczuj pasję do sportu”, finansowanego ze środków Gminy Drzewica na 2023 rok, realizowanego przez LGD „Nad Drzewiczką”.

W zawodach wzięli udział speed-balliści z Drzewicy (UTW, SP, Urząd Miasta i Gminy) oraz z kilku klubów spoza Drzewicy: Stowarzyszenie Speed-ball Sportownia Myślenice, KS Seniora Royal Bobrowinki i UTW w Gliwicach.

Rywalizowano w konkurencjach: super-solo i grze singlowej, z podziałem na trzy kategorie:

Sędziowali najlepsi polscy fachowcy od tej dyscypliny sportu – reprezentanci Speed-ball Sportownia, w tym wicemistrz świata U-18. Funkcję sędziego głównego pełnił Zbigniew Bizoń.

Podczas uroczystej dekoracji z udziałem Burmistrza Drzewicy Janusza Reszelewskiego speed-balliści otrzymali puchary, medale, dyplomy, nagrody i upominki. Wyróżniono także najmłodszego i najstarszego uczestnika mistrzostw – kolejno Piotrka Kasickiego (SP w Drzewicy) i Marię Pabjanek (UTW Drzewica).

Burmistrz pogratulował wszystkim startującym znakomitej gry i kondycji, jednocześnie dziękując organizatorom za bardzo sprawne przeprowadzenie zawodów. Szczególne podziękowania otrzymali sędziowie ze Speed-ball Sportownia, którzy drzewickie zawody obsługiwali gratisowo, a w przerwach zaprezentowali niezwykle efektowne pokazy speed-balla.

Nasi medaliści:



9.11.2023 r.

Spotkanie Zbigniewa Kołby, pisarza i fizjoterapeuty, ze słuchaczami UTW w Drzewicy

3 listopada 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie Zbigniewa Kołby, pisarza i fizjoterapeuty, ze słuchaczami UTW w Drzewicy. Spotkanie miało charakter otwarty, a więc możliwość wysłuchania wykładu mieli wszyscy mieszkańcy gminy.

Ulewny deszcz pokrzyżował nieco plany, ale wszyscy, którzy dotarli do biblioteki, wracali do domu zadowoleni, bo mogli usłyszeć informacje, które mogą im pomóc dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Zbigniew Kołba w sposób przystępny, czasem humorystyczny, przedstawił zasady zdrowego stylu życia. Mówił o właściwym odżywianiu, aktywnym trybie życia, o prawidłowej suplementacji składników mineralnych i witamin. Trzeba przyznać, że autor książek spotkał w Drzewicy bardzo świadomych i posiadających dużą wiedzę seniorów. Czasem wykład przeradzał się w dyskusję. Uczestnicy chętnie zadawali pytania i dzielili się swoimi uwagami związanymi ze zdrowiem.





Nie sposób w tak krótkim czasie poruszyć wszystkie zagadnienia związane z funkcjonowaniem ludzkiego organizmu, ale zawsze można sięgnąć do książki Z. Kołby, którą można było nabyć po spotkaniu (z dedykacją autora).

Zadowoleni seniorzy pytali o termin kolejnego spotkania, ponieważ na tyle ważnych pytań chcieliby usłyszeć odpowiedź. Organizatorzy będą się starać podobne spotkanie zrealizować w przyszłym roku.


25.10.2023 r.


23.10.2023 r.

Inauguracja Roku Akademickiego 2023/24

19.10.2023 r. UTW w Drzewicy rozpoczął kolejny rok działalności. Na sali widowiskowej RCK spotkali słuchacze i zaproszeni goście, by uroczyście zainaugurować rozpoczęcie nowego roku akademickiego.

Uroczystość rozpoczęła Prezes Zarządu naszego Stowarzyszenia Irena Kwiecień witając przybyłych gości i słuchaczy. Wśród gości był Burmistrz Janusz Reszelewski oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji.

Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy Gaudeamus, po którym rozpoczął się wykład inauguracyjny. Sylwester Kolibabski, dyrektor szkoły nr 154 z Warszawy, wygłosił interesujący wykład o tematyce aktywności ruchowej i o walorach korzystania z roweru.

Zaproszeni goście zabierając głos gratulowali nam dotychczasowych osiągnięć oraz życzyli kolejnych sukcesów i chęci do dalszych działań.

Pani Anna Reszelewska przeczytała napisany przez siebie wiersz z przesłaniem: „żyjmy i cieszmy się chwilą, bo drugiej szansy nie będzie”.

Kolejnym punktem programu było wręczenie legitymacji 9 nowym członkom. UTW.

Z zainteresowaniem obejrzeliśmy prezentację multimedialną, przedstawioną przez p. Prezes, dotyczącą działalności za miniony rok 2022/2023. To był dobry rok i zostawił mnóstwo wspomnień. P. Prezes przedstawiła również propozycje działań na kolejny rok.

Uroczystość zamknął występ Zespołu Pieśni i Tańca „Drzewiczanie”.

Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście i słuchacze spotkali się w sali stowarzyszeń RCK na poczęstunku przygotowanym przez KGW Trzebini. Pyszne dania i towarzystwo zespołu muzycznego Marex, który nam akompaniował sprawiły, że wieczór był bardzo udany.

Mamy nadzieję, że kolejny rok będzie równie ciekawy i bogaty w działania.

(KZ)            


13.10.2023 r.

Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/24 – zaproszenie


13.10.2023 r.

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze

W dniu 5.10.2023 słuchacze UTW w Drzewicy spotkali się na Walnym Zebraniu Sprawozdaczo-Wyborczym w sali RCK. Członkowie obecni na zebraniu (połowa ogólnej liczby) Stowarzyszenia wysłuchali sprawozdania Zarządu z działalności w minionym roku. Po rezygnacji dotychczasowego skarbnika-członka Zarządu, wybrano nowego nowego członka Zarządu – koleżankę Grażynę Matysiak. Została wybrana jednogłośnie w głosowaniu jawnym. Funkcje Skarbnika przejęła Pani Teresa Jakubowska. W dyskusji słuchacze mówili, czego oczekują w nowym roku akademickim 2023/24. Wszystkie propozycje ujęto w planie działania i do realizacji.

W dniu 19.10.2023 r. rozpoczyniemy nowy rok w naszej działalności uroczystą inauguracją i Gaudeamus. Uroczystość zakończymy poczęstunkiem i tańcami.

Życzymy wszystkim dobrej zabawy i dużo aktywności w nowym roku!

(KZ)                


7.10.2023 r.

V Mistrzostwa Polski Seniorów w Speed-ballu – Dobczyce, 24 września 2023 r.

Tak jak w poprzednich mistrzostwach, nasi reprezentanci w speed-ballu zdominowali pozostałe reprezentacje zdobywając 12 medali – 6 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe. Speed-balliści seniorzy rywalizowali w konkurencji super solo (grze na czas) i grze singlowej. Obowiązywał podział na płeć oraz kategorie wiekowe, a ponadto, jak w roku ubiegłym, walczyli również w kategorii open.

Oto wyniki naszych reprezentantów:

GRA SUPER SOLO

Kategoria 61–66 lat kobiet:

    2. Zofia Abramczyk – 302 pkt. (rekord życiowy)

Kategoria 67–73 lata kobiet:

    1. Leokadia Kwiecień – 302 pkt.
    5. Irena Kwiecień – 226 pkt.

Kategoria 70–73 lata mężczyzn:

    1. Stefan Kowal – 333 pkt. (rekord życiowy)
    4. Mieczysław Kwiecień – 294 pkt.
    5. Jan Babis – 256 pkt.

Kategoria 74+ mężczyzn:

    1. Bogdan Piekarski – 359 pkt.

Kategoria open:

    3. Bogdan Piekarski – 330 pkt.
    4. Maria Smolarska – 329 pkt.
    7. Stefan Kowal – 283 pkt.

GRA SINGLOWA

Kategoria 61-66 lat kobiet:

    3. Zofia Abramczyk

Kategoria 67–73 lata kobiet:

    1. Leokadia Kwiecień

Kategoria 70–73 lata mężczyzn:

    1. Stefan Kowal
    2. Mieczysław Kwiecień
    4. Jan Babis

Kategoria 74+ mężczyzn:

    1. Bogdan Piekarski

Kategoria open:

    2. Bogdan Piekarski
    3. Stefan Kowal

Sukcesy naszych speed-ballistów docenił Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, składając oficjalne gratulacje reprezentacji UTW. 5 października odbyła się uroczystość, podczas której wspólnie z Sekretarzem Miasta Andrzejem Krzyżanowskim wręczył speed-ballistom listy gratulacyjne i upominki, dziękując za propagowanie aktywnego stylu życia, popularyzację speed-balla oraz promocję Gminy Drzewica na arenach ogólnopolskich. Życzył utrzymania znakomitej formy fizycznej, rozwijania sportowych pasji i kolejnych medali imprez rangi mistrzowskiej.

(SK)                



16.09.2023 r.

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze UTW


15.09.2023 r.

Wakacyjny wypoczynek studentów UTW w Ustroniu

W dniach od 4 do 11 września br. słuchacze UTW Drzewica wybrali się na wypoczynek w góry. Tym razem był to Ustroń – 16-tysięczne miasto położone w woj. śląskim. Wybraliśmy się 14-osobową grupą.

Ośrodek „Malwa” przyjął nas pokojami z pięknymi widokami na zielone szczyty Beskidu Śląskiego. Słoneczna aura rozpieszczała nas każdego dnia. Czantoria, Mała Czantoria oraz Równica czekały na nas, ale tylko część z nas miała odwagę i kondycję aby na nie wejść. Jednak wszyscy byliśmy aktywni spędzając czas na poznawaniu Ustronia i okolic. Wisła ze skocznią im. Adama Małysza (niestety skocznia była w remoncie) i jej okolice też były na trasie naszych wędrówek. Wieczorami oddawaliśmy się smakowaniu góralskich przysmaków przy akompaniamencie lokalnej muzyki. W sobotę, 9 września, wzięliśmy udział w akcji Narodowego Czytania. W tym roku była to powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Czytanie fragmentów tej powieści wykonaliśmy siedząc na kocach na brzegu Wisły w Ustroniu. Kobiety założyły na głowy wianki z rosnącego na brzegu dzikiego chmielu. Przyłączyliśmy się zdalnie do akcji Czytania pozostałych uczestników jej w RCK w Drzewicy.

Czas szybko minął i nasza wyprawa skończyła się 11 września powrotem liniami PKP.

Wszyscy wrócili zadowoleni i z nowymi pokładami energii na nadchodzącą jesień i zimę.

(KZ)                




12.09.2023 r.

Wznowienie działalności UTW po przerwie wakacyjnej

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy wznawia działalność po przerwie wakacyjnej. Zarząd wznawia swoje dyżury w każdy czwartek w godz. 10.00–12.00. Na pierwszym spotkaniu zakreślimy wstępny plan działań na kolejny rok akademicki – 2023/2024.

Zapraszamy członków Zarządu oraz osoby zainteresowane.

Irena Kwiecień                    


13.07.2023 r.

Letni wypoczynek nad morzem

18.06.2023 r. grupa 28 osób ze stowarzyszenia UTW w Drzewicy wyjechała do Mielna na krótkie wczasy. Autobus zabrał nas pełnych nadziei na wypoczynek i piękna pogodę. Słońce sprzyjało nam przez cały czas pobytu. Działo się wiele ciekawych rzeczy, bo grupa chętnie uczestniczyła w spotkaniach z morzem i słońcem. Pewnego dnia odbyliśmy wycieczkę do Kołobrzegu oraz rejs statkiem po Bałtyku. Innego dnia mieliśmy wycieczkę rowerową do Ustronia. Te 10 dni w Mielnie to bardzo dobry czas dla nas, niemłodych już ludzi, ale potrafiących cieszyć się tym, co przynosi każdy dzień. Ostatniego dnia, tj. 28 czerwca, czyli w dzień naszego powrotu, niebo zapłakało i pożegnało nas deszczem.

Wróciliśmy opaleni i bardzo zadowoleni, bo i pogoda, i warunki w ośrodku FERRY pozwoliły nam wrócić w pełni szczęśliwymi.

(KZ)                



1.07.2023 r.

Zakończenie roku akademickiego 2022/23

15.06.2023 r. o godz. 16.00 w sali widowiskowej RCK w Drzewicy odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2021/22












1.06.2023 r.

Zakończenie roku akademickiego 2022/23

W dniu 15 czerwca 2023 r. odbędzie się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2022/23 w sali audiowizualnej RCK o godz. 15.30.

Obecność wszystkich Słuchaczy obowiązkowa.

Po zakonczeniu części oficjalnej zapraszamy na grilla i ognisko na ul. Sosnowej (domki kanadyjskie). Ustalono składkę w wysokości 25 zł/osobę. Prosimy o wiadomość potwierdzającą udział w spotkaniu przy ognisku do 7 czerwca.

Zapraszam w imieniu Zarzadu UTW.

Irena Kwiecień                   


4.05.2023 r.

„Kluczyk” – kolejny spektakl naszych studentów

16 kwietnia aktorzy UTW przedstawili kolejną sztuką teatralną – „Kluczyk” wg scenariusza Krzysztofa Kokota. "Kluczyk" opowiada o dwóch pensjonariuszach domu opieki, o ich pielęgniarce i dyrektorce tego domu, a przede wszystkim o przygodzie, jaka przydarzyła się seniorom i ich opiekunce, kiedy starsi panowie postanawiają zabawić się „na wolności”. Wchodzą w posiadanie kluczyka do drzwi wejściowych swojego domu opieki, w nocy opuszczają dom i rozkoszują się tą upragnioną wolnością, z czego wynika wiele zabawnych perypetii owocujących niespodziewana puentą. Sztuka pełna humoru oraz cennej autoironii.

Widzowie, ktorzy całkowicie zapełnili salę drzewickiego RCK podziękowali za spektakl owacjami na stojąco.

Sztukę wyreżyserowała Marta Szymańska z naszego RCK.

Obsadę spektaklu stanowili:

Suflerką była Krystyna Zwolska

Scenografię przygotowali: Marta Szymańska i Maciej Pluta, oprawę muzyczną – Marta Szymańska, oświetlenie – Karol Sobolewski, nagłośnienie – Przemysław Nowak i Łukasz Sołtysiak.
















3.03.2023 r.

Kolejny wykład dr. Macieja Hubki: „Drzewica na mapie polskiego ruchu oporu 1939–1945”

16 lutego odbył się kolejny interesujący wykład historyczny dr. Macieja Hubki. Tym razem spotkanie miało temat: „Drzewica na mapie polskiego ruchu oporu 1939–1945”.

Każde z takich spotkań dostarcza mnóstwo ciekawych informacji o dziejach naszych okolic i ich mieszkańców w czasach okupacji hitlerowskiej. Tak było i tym razem. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali wykładu, zapoznali się z przedstawionymi publikacjami oraz brali udział w dyskusjach nad niektórymi poruszonymi wątkkami.

Zapraszamy na kolejne interesujące spotkanie, o którego terminie powiadomimy w najbliższym czasie. (KZ).


3.03.2023 r.

Zabawa karnawałowa

4 lutego zorganizowaliśmy coroczną zabawę karnawałową. Do tańca przygrywał nam zespół „Janiki”. Catering zapewniła nam restauracja „Różane bistro”. Dania były smaczne i urozmaicone. Uczestnicy bawili się bardzo dobrze do późnych godzin nocnych. (KZ)


3.02.2023 r.

Tematyka zajęć na UTW w nowym, 2023 roku.

12 stycznia 2023 r. odbyło się spotkanie członków naszego Uniwersytetu. Tematyka zebrania dotyczyła m.in. zajęć i imprez, które zamierzamy realizować w br.

Po przedstawieniu propozycji przez p. Prezes oraz przedyskutowaniu ich, ustalono, że będą to:

  1. Zajęcia z informatyki, które będą się odbywać w kawiarece internetowej naszej biblioteki w każdy czwartek o godz. 11.00.
  2. Zajęcia grupy plastycznej.
  3. Zajęcia grupy teatralnej – w środy o godz. 10.00. Grupa ma przygotowywać spektakl na podstawie sztuki „Kluczyk” a ponadto przygotować program kabaretowy w oparciu o „Kabaret starszych panów”.
  4. Zajęcia grupy gimnastycznej (w poniedziałki o godz. 17.00 z p. M. Smolarską) oraz treningi drużyny speed-balla – w poniedziałki i środy o godz. 18.00.
  5. Wykłady historyczne dr. Macieja Hubki – raz w miesiącu.
  6. Zabawa karnawałowa – 4.02.2023 r.
  7. Letni wyjazd na wypoczynek do Mielna – 18-28.062023 r.

KZ


3.02.2023 r.

Spotkania historyczne z dr. Maciejem Hubką

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy realizuje cykl wykładów historycznych poświęconych przede wszystkim historii naszego regionu. Wykładowcą jest drzewiczanin, pracownik Archiwum Państwowego w Piotrkowie Tryb., historyk dr Maciej Hubka. Dotychczas odbyło się trzy spotkania. Relacja z pierwszego znajduje się poniżej.

Drugie spotkanie poświęcone było archiwom rodzinnym: „Archiwa rodzinne Niepodległej”. W trakcie tego spotkania p. Maciej przekazał cenne informacje dotyczące gromadzenia, opracowywania i, ewentualnie, udostępniania różnych materiałów archiwalnych, które przecież posiada każda rodzina. Przybliżył również tematykę archiwaliów, w tym możliwości skorzystania z nich, znajdujących się w piotrkowskim archiwum. Uczestnicy spotkania żywo reagowali na przedstawione sprawy, niektórzy przedstawiali różne dokumenty i fotografie z zasobów rodzinnych oraz informacje o swoich znanych przodkach.

Trzecie spotkanie odbyło się 12.01.2023 r. Jego tematem było: „«Marsz, marsz Polonia» – Powstanie styczniowe 1863–64. Dzieje i źródła archiwalne”. Dr Maciej Hubka przybliżył nam historię Polski sprzed wybuchu powstania oraz przebieg powstania. Omawiając przebieg powstania skupił się głównie na naszym regionie i osobie Ludwika Żychlińskiego, dowódcy oddziału powstańczego w zwycięskiej bitwie pod Ossą.

16 lutego o godz. 16.00 odbędzie się czwarty wykład: "Drzewica na mapie polskiego ruchu oporu 1939–1945". (KZ)





2.12.2022 r.

Wykład dr. Macieja Hubki o historii administracji Drzewicy i powiatu opoczyńskiego

25 listopada 2022 r. o godz. 16.00 odbył się wykład dr. Macieja Hubki, pracownika Archiwum Państwowego w Piotrkowie Tryb., mieszkańca Drzewicy. Tematem wykładu była historia administracji Drzewicy i powiatu opoczyńskiego. Wykład miał charakter otwarty. Uczestniczyli w nim, oprócz członków UTW, także zainteresowane osoby z zewnątrz.

Wykład był bardzo interesujący. Słuchacze dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy z dziejów naszego miasta i powiatu opoczyńskiego.

Był to pierwszy wykład dr. Hubki z cyklu wykładów historycznych zaplanowanych przez nasz Uniwersytet na bieżący rok akademicki. Będą się one odbywać raz w miesiącu. O ich terminach będziemy informować na bieżąco.


1.12.2022 r.

Andrzejki w DPS w Drzewicy

W dniu 24 listopada br. uczestniczyliśmy, na zaproszenie Dyrekcji DPS w Drzewicy, w spotkaniu andrzejkowym.

Spotkanie miało charakter integracyjny. Odbyło się w przyjaznej i wesołej atmosferze.


1.12.2022 r.

Wykład p. Przemysława Bajora o nowych technologiach w budownictwie pasywnym

W dniu 15 listopada 2022 o godz. 15.00 w sali audiowizualnej RCK w Drzewicy odbyło się ciekawe spotkanie edukacyjne przeprowadzone przez Przemysława Bajora, p.t. „Wykorzystanie nowych technologii w zakresie budownictwa pasywnego”.

Był to wykład przeprowadzony w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej gminnego projektu pod nazwą „Budowa budynku Klubu Sportowego MGKS Drzewica w technologii pasywnej”. Projekt ten był, z kolei, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014–2020.


10.11.2022 r.

Zaproszenie na spotkanie edukacyjne w zakresie innowacyjnych technologii w budownictwie pasywnym


28.10.2022 r.

Pierwszy jubileusz i początek nowego roku akademickiego w UTW w Drzewicy

20 października 2022 r. w drzewickim RCK odbyły się uroczyste obchody 5-lecia istnienia naszego Stowarzyszenia połączone
z rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego – 2022/23.

Uroczystość rozpoczęła p. Prezes Stowarzyszenia Irena Kwiecień witając zaproszonych gości i członków, po czym przedstawiła
w formie prezentacji multimedialnej historię i działalność Stowarzyszenia.

Przemawiali też zaproszeni goście wyrażając słowa uznania i wsparcia dla dalszej działalności. Gratulacje przekazał Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, Starosta Opoczyński Marcin Baranowski, radna Rady Powiatu Opoczyńskiego Maria Witkowska (reprezentująca również Posła na Sejm RP Roberta Telusa) oraz dyrektor ZSP w Drzewicy Marian Pisarski. Wszyscy wyrazili podziw dla p. Prezes i członków Stowarzyszenia za aktywność i chęć działania.

Tradycyjnie już, na rozpoczęciu nowego roku akademickiego, odśpiewaliśmy pieśń Gaudeamus.

Następnie drzewiczanin dr Maciej Hubka z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim przedstawił bardzo ciekawy wykład, pt. „Wielka historia Małej Ojczyzny. Czyli dlaczego warto interesować się dziedzictwem regionu”.

Po wykładzie wręczono legitymacje nowym członkom Stowarzyszenia.

Kolejnym punktem była część artystyczna. Najpierw wystąpiły absolwentki Szkoły Podstawowej w Drzewicy z energetycznym pokazem taneczno-sportowym z piłkami do koszykówki, przygotowanym przez Marię Smolarską. Po nim na scenę wyszli sportowcy UTW, którzy osiągają ogólnopolskie sukcesy w speed-ballu, prezentując widzom pokazowe gry w konkurencjach super solo i singla. Następnie Maria Pabianek, członkini Uniwersytetu, zanotowała poetycki debiut sceniczny. Całość zakończyła się krótkim koncertem zespołu folklorystycznego KGW Poświętne. Przed sceną były wystawione stoliki, na któych znajdowały się eksponaty świadczące o sukcesach zawodników speed-balla na mistrzostwach Polski oraz "Księga pamiątkowa", do której można było dokonać wpisu.

Na zakończenie wszyscy goście i studenci zostali zaproszeni na poczęstunek oraz zabawę taneczną z zespołem „Marex”, które zakończyły ten uroczysty jubileusz.

Wszyscy miło wspominamy ten wieczór.

Zdjęcia: Urząd Gminy i Miasta w Drzewicy
Przygotowała Krystyna Zwolska


14.10.2022 r.

Jubileusz 5-lecia UTW. Inauguracja Roku Akademickiego 2022/23




6.10.2022 r.

Odbyło się Walne Zgromadzenie Członków UTW

29 września 2022 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Członków UTW w Drzewicy.

Porządek obrad obejmował m.in.:

1. Sprawozdanie z działalności Uniwersytetu za rok 2021/22.
2. Sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
3. Dyskusję nad sprawozdaniami.
4. Podjęcie uchwał.
5. Sprawy różne.

Działalność Uniwersytetu za rok 2021/22 przedstawiła w formie prezentacj multimedialnej, wspartej komentarzem, p. Prezes Stowarzyszenia Irena Kwiecień. Prezentacja oraz „Kronika” zawierające naszą aktywność w minionym roku akademickim znajdują się w naszych archiwach i są do wglądu zainteresowanych.

Sprawozdanie finansowe przedstawiła skarbnik naszego Stowarzyszenia p. Barbara Szczepańska, natomiast sprawozdanie Komisji Rewizyjnej – p. Leokadia Kwiecień.

Uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdań zostały przyjęte jednogłośnie.

W toku dyskusji poruszono tematy związane z organizacją roku akademickiego oraz sportu i rekreacji, w tym dotyczące naszej drużyny speed-ballowej.

Zebranie prowadziła p. Prezes Irena Kwiecień.


16.09.2022 r.

Walne Zebranie Sprawozdawcze UTW

Zarząd Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy zwołuje Walne Zebranie Sprawozdawcze w dniu 29.09.2022 r. o godz.:

1) I termin – godz. 16.00
2) II termin – godz. 16.30

w siedzibie RCK w Drzewicy (parter)

Porządek obrad:

  1. Otwarcie Walnego Zebrania Członków i powitanie uczestników.
  2. Wybór Przewodniczącego i protokolanta Zebrania.
  3. Zatwierdzenie porządku obrad.
  4. Wybór Komisji Uchwał i Wniosków oraz Mandatowej.
  5. Sprawozdanie Komisji Mandatowej stwierdzającej ważność obrad.
  6. Sprawozdanie merytoryczne oraz finansowe Zarządu z działalności za rok 2021.
  7. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z działalności za rok 2021.
  8. Dyskusja nad sprawozdaniami.
  9. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania Zarządu.
  10. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania Komisji Rewizyjnej.
  11. Podjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium Zarządowi UTW.
  12. Sprawy różne i zajęcie stanowiska w sprawach zgłoszonych wniosków.
  13. Zamknięcie obrad.

Obecność wszystkich członków UTW obowiązkowa!


17.09.2022 r.

Letni odpoczynek w Krynicy-Zdroju

W dniach 5-09 do 12.09.2022 r. przebywaliśmy na wypoczynku w Krynicy-Zdroju.

Krynica-Zdrój jest jednym z najbardziej znanych kurortów. Jest nazywana „Perłą Polskich Uzdrowisk”. Położona jest w Beskidzie Sądeckim na wysokości 560-620 m n.p.m. w malowniczych dolinach Kryniczanki i jej dopływów. Krynicę-Zdrój otaczają wzgórza Góry Parkowej i pasmo Jaworzyny Krynickiej. Krynica-Zdrój jest położona 150 km na południe od Krakowa.

Zawitaliśmy tu po raz trzeci i kolejny raz do willi „Kasztelanka”. Krynica powitała nas piękną słoneczną aurą i taka pozostała, z małymi przerwami na deszcz, do końca naszego pobytu. W tym czasie zwiedziliśmy wiele zakątków Krynicy i okolic. Wybraliśmy się na spacer na Górę Parkową, wjechaliśmy kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką, spacerkiem udaliśmy się do Parku Słotwińskiego na tężnię. Nie pominęliśmy Tylicza czy też Muszyny z Ogrodem Sensorycznym oraz Biblijnym.

W Krynicy spędziliśmy 7 dni.

Galeria zdjęć - w archiwum


30.08.2022 r.

IV MISTRZOSTWA POLSKI SENIORÓW W SPEED-BALLU - MYŚLENICE 2022

Galeria zdjęć - w archiwum


1.07.2022 r.

Zakończenie roku akademickiego 2021/22

29.06.2022 r. o godz. 15.00 w sali widowiskowej RCK w Drzewicy odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2021/22


















28.06.2022 r.

Zakończenie roku akademickiego 2021/22

Zarząd UTW w Drzewicy informuje słuchaczy, że uroczyste zakończenie roku akademickiego 2021/22 odbędzie się 29.06.2022 r. o godz. 15.00 w sali widowiskowej RCK w Drzewicy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich słuchaczy!

Zarząd UTW


10.06.2022 r.

Studenci UTW Drzewica odpoczywali w Darłówku

W dniach 27.05–306.2022 r. przebywaliśmy na letnim wypoczynku w miejscowości Darłówko. Jest nadmorska część miasta Darłowa u ujścia rzeki Wieprzy do Bałtyku, na Wybrzeżu Słowińskim. Rzeka Wieprza rozdziela Darłówko na dwie części – Darłówko Wschodnie i Zachodnie. Nasze kwatery znajdowały się w ośrodku wypoczynkowym Diuna w części wschodniej.

Galeria zdjęć - w archiwum


15.04.2022 r.


31.03.2022 r.

Aktorzy UTW przedstawili „Casablankę”

17 marca 2022 r. podczas tegorocznych obchodów Dnia Teatru na scenie drzewickiego RCK aktorzy – członkowie UTW w Drzewicy przedstawili przygotowywaną przez wiele tygodni sztukę „Casablanca”, według scenariusza Krzysztofa Kokota. Sztuka jest o dążeniach do spełnienia marzeń przez dojrzałych wiekiem. Okazuje się, że przy odrobinie szczęścia, rzeczy niemożliwe stają się realne, a wiek nie stanowi przeszkody w ich realizacji.

Sztukę wyreżyserowała Marta Szymańska z naszego RCK. Za piękną scenografię oraz całą obsługę techniczną byli opowiedzialni inni pracownicy RCK.

Obsadę spektaklu stanowili:

Suflerką była Krystyna Zwolska.

Licznie zgromadzoni widzowie podziękowali za spektakl owacjami na stojąco.

Aktorzy – mimo występującej czasami tremy – również byli zadowoleni i zapowiedzieli kolejne występy.

Galeria zdjęć - w archiwum


13.03.2022 r.


22.02.2022 r.

Realizacja kolejnego projektu unijnego dla UTW w Drzewicy


20.01.2022 r.

„To nie może być miłość” w Teatrze Powszechnym w Kielcach

4 grudnia 2021 r. byliśmy w Teatrze Powszechnym w Kielcach. Grupa liczyła 32 osoby.

Sztuka pt. „To nie może być miłość” to komedia, bardzo, bardzo zabawna. Brawom i wybuchom śmiechu nie było końca.

Był to balsam dla umęczonych covidem dusz.

(MP)


20.01.2022 r.

W parku wodnym „SUNTAGO” k. Mszczonowa

9 grudnia 2021 r. z grupą 25 osób pojechaliśmy do parku wodnego „SUNTAGO” we Wręczu k. Mszczonowa. To największy park tego typu w Europie.

Odpoczywaliśmy w części zwanej „Strefą relaksu”. Wśród pięknych palm, których jest tam wiele odmian, korzystaliśmy z pływalni z wodami termalnymi, sauny, kąpieli w basenach z magnezem, siarką, potasem, litem i wodą morską z Morza Martwego. We wszystkich basenach mogliśmy korzystać z masażu wodnego.

Pobyt trwał cztery godziny. Była to wspaniała regeneracja naszych organizmów.

(MP)


10.12.2021 r.

"Na szlakach turystycznych i przyrodniczych gminy Drzewica" – projekt unijny

Regulamin udziału w projekcie - dokument typu .DOC

6.12.2021 r.

Mikołaj na spotkaniu grupy teatralnej UTW

W dniu 6.12.2021 r. grupa teatralna UTW spotkała się ze św. Mikołajem.

Tradycyjnie św. Mikołaj wręczył "młodzieży po sześćdziesiątce" paczki ze słodyczami.

Omówione zostay również sprawy organizacyjne naszej uczelni.

Spotkanie to zakończyliśmy wspólnym zdjęciem ze św. Mikołajem.


3.11.2021 r.

Inauguracja Roku Akademickiego 2021/22

21 października 2021 r. odbyła się inauguracja roku akademickiego 2021/2022 Uniwerstytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy.

Zebranych powitała pani Irena Kwiecień, Prezes naszego Stowarzyszenia.

Tradycyjnie odśpiewano Gaudeamus.

Serdecznie powitano zaproszonych gości, wśród nich przedstawicieli stowarzyszeń i zaprzyjaźnionych Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Wykład inauguracyjny przedstawiła pani Anna Kramer – dyrektor ds. medycznych w Centrum Rehabilitacyjnym Reha-Complex w Radomiu, która zwróciła uwagę na:

– aktywne życie w wieku starszym
– wady postawy kręgosłupa
– przeciwdziałanie upadkom
– dobór właściwych ćwiczeń w wieku dojrzałym.

(Po zakończonej uroczystości członkowie naszego Stowarzyszenia i zaproszeni goście mieli okazję wypróbować działanie najnowszego sprzętu do rehabilitacji osób z dysfunkcjami ruchowymi)

W dalszej części pani Prezes podsumowała działalność Stowarzyszenia za ubiegły rok i przedstawiła propozycje działań na nadchodzący rok.

Uroczystość była dobrą okazją do wręczenia legitymacji nowo wstępującym członkom.

Hymn o Drzewicy autorstwa pana Stefana Kowala odśpiewała grupa członkowska naszego Stowarzyszenia.

„Trzeba mieć swoje hobby. Musi ono płynąć z potrzeby duszy. Należy je rozwijać i realizować” – tymi słowami podsumował naszą uroczystość burmistrz Drzewicy pan Janusz Reszelewski.

Przy wspólnym stole i zabawie tanecznej miło spędziliśmy wieczór.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            


11.10.2021 r.


Nowy projekt unijny realizowany przez UTW w Drzewicy


11.10.2021 r.

Wojewódzkie Obchody Dnia Seniora

6 października 2021 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi uczestniliśmy w Wojewódzkich Obchodach Dnia Seniora.

W programie obchodów przygotowano dla nas występy kabaretów oraz spektakl – balet „Grek Zorba”.

Seniorzy mogli na miejscu zasięgnąć porady, w jaki sposób uzyskać Wojewódzką Kartę Seniora oraz jak skorzystać z telefonu wsparcia.

Był to miło spędzony dzień.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            


11.10.2021 r.

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze UTW

30.09.2021 r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze UTW w Drzewicy.

Nowy Zarząd naszego Stowarzyszenia w kadencji 2021 – 2024 będzie pracował w składzie:

    1. Irena Kwiecień – prezes
    2. Anna Reszelewska – zastępca
    3. Krystyna Zwolska – sekretarz
    4. Barbara Szczepańska – skarbnik
    5.Teresa Jakubowska – członek

Komisja rewizyjna:

    1. Leokadia Kwiecień – przewodnicząca
    2. Maria Kowal – członek
    3. Krystyna Nowak – członek

Zebranie rozpoczęła pani Irena Kwiecień. Przedstawiła sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia za miniony okres. Nakreśliła plan działania na następną kadencję.

Praca nasza zapowiada się obiecująco.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            


1.10.2021 r.

Galeria zdjęć - w archiwum


30.09.2021 r.

Pobyt w Krynicy 7-14 września 2021 r.

Tym razem wyjechaliśmy na wypoczynek do Krynicy-Zdroju

Krynica-Zdrój jest jednym z najbardziej znanych kurortów, określanych mianem „Perła Polskich Uzdrowisk”. Położona jest w Beskidzie Sądeckim na wysokości 560-620 m n.p.m. w malowniczych dolinach Kryniczanki i jej dopływów, Krynicę-Zdrój otaczają wzgórza Góry Parkowej i pasmo Jaworzyny Krynickiej. Krynica-Zdrój jest położona 150 km na południe od Krakowa.

Sławę swą jako uzdrowisko, Krynica-Zdrój zawdzięcza znakomitym wodom leczniczym, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Zuber – unikalna w skali europejskiej woda o niezwykle wysokiej mineralizacji. Liczne ośrodki sanatoryjne znajdujące się w Krynicy-Zdroju są doskonale wyposażone w urządzenia zabiegowolecznicze i mogą z powodzeniem konkurować z najbardziej renomowanymi ośrodkami w kraju i za granicą. Ale Krynica-Zdrój to nie tylko uzdrowisko, to także prężnie rozwijające się centrum sportowe (głównie sporty zimowe), turystyczne, rekreacyjne, kongresowe i kulturalne. Corocznie w uzdrowisku organizuje się wiele imprez o zasięgu krajowym i międzynarodowym, seminaria polityczne i naukowe, międzynarodowe spotkania ludzi kultury, sztuki, biznesu i polityki, plenery artystyczne, występy zespołów.

Przez tydzień korzystaliśmy z różnych atrakcji turystycznych miasta oraz okolic. Byliśmy między innymi na Górze Parkowej, na wieży widokowej w koronach drzew, w Muzeum Nikifora, w znanych pijalniach wód, w Muszynie i w Tyliczu. Wieczorami podziwialiśmy multimedialne fontanny. Kwaterę mieliśmy w zabytkowej willi "Kasztelanka".

Pogoda i humory dopisywały. Wyjazd był bardzo udany. Oto krótki fotoreportaż z tego pobytu.

Galeria zdjęć - w archiwum


5.07.2021 r.

Wakacje nad Zatoką Gdańską. 5-12 lipca 2021 r.

Po raz kolejny wypoczywaliśmy w słonecznej Stegnie.

Stegna to wieś położona na Żuławach Wiślanych nad Zatoka Gdańską w rejonie Mierzei Wiślanej, z przystanią morską dla rybaków i kąpieliskiem morskim. To tu wędrowaliśmy wybrzeżem Zatoki, zbieraliśmy bursztyny, podziwialiśmy wschody i zachody słońca, kapaliśmy się w morzu, smakowaliśmy smażonych morskich ryb w otoczeniu żywicznych lasów nadmorskich. Stegna jest także punktem węzłowym turystycznej kolei wąskotorowej. Ze Stegny podróżowaliśmy w odkrytych wagonach Żuławskiej Kolei Dojazdowej do Sztutowa i Mikoszewa. W wolnych chwilach poznawaliśmy najbliższą okolice.

Sztutowo – to tu w latach 1939–1945 znajdował się na terenie gminy niemiecki obóz koncentracyjny. Był to najdłużej działający obóz koncentracyjny poza przedwojennymi granicami Niemiec. Założony został podczas kampanii wrześniowej, tuż po zajęciu Pomorza i Wolnego Gdańska. Obecnie funkcjonuje tu Muzeum Stutthof w Sztutowie. Zwiedzając to miejsce w milczeniu oddaliśmy hołd pomordowanym.

Mierzeja Wiślana – to piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gadńskiej, rozciągający się od Gdańska na zachodzie po Lochstedt za Piławą w Federacji Rosyjskiej na północnym wschodzie. Oddziela Zalew Wislany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki. Mierzeja podzielona jest między terytorium Polski i Federacji Rosyjskiej. Obecnie trwają tu prace nad projektem połączenia drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską w obrębie terytorium Polski, mające na celu skrócenie, pogłębienie i uproszczenie morskiego szlaku na Bałtyku. Kanał Żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej skróci dotychczasową drogę przez Cieśninę Piławską na Morze Bałtyckie o ok. 100 km. Inwestycja powstaje w obszarze Sowronek. Plac budowy można podziwiać z okien samochodów.

Krynica Morska to miejscowość turystyczna z portem morskim i letnim kąpieliskiem, położona w Parku Krajobrazowym na Mierzei Wislanej, między Zatoką Gdańską, a Zalewem Wislanym. To miejsce, w którym równiez można wypocząć.

Mini ZOO w Jantarze – to wyjątkowa atrakcja dla najmłodszych, ale nie tylko. Dla starszych to okazja do spaceru wśród rozległego 2-hektarowego terenu i możliwość poznania zwyczajów mieszkających na nim zwierząt. Kangury, zebra, wielbłąd jednogarbny, kozy kameruńskie i syryjskie, lamy, guanako, alpaki, osły domowe, daniele, pawie, w tym wyjątkowe pawie białe, emu, nandu, egzotyczne gatunki kur, to tylko część mieszkających tu zwierząt i ptaków. Dało nam sposobność spotkania się ze światem przyrody. Możliwość osobistego nakarmienia zwierzaków marchewką, stanowi ogromne przeżycie oraz wyjatkowe wakacyjne wspomnienie.

Mikoszewo – to tu podziwialiśmy ujście Wisły do Bałtyku. To jedna z wielu atrakcji turystycznych w tym regionie. W sąsiedztwie Rezerwat Przyrody Mewia Łacha, na której obserwowaliśmy kormorany, łabędzie, mewy, rybitwy i pozostałe ptactwo oraz wylegujące się na rozgrzanym piachu szare foki.

Pogoda i humory dopisywały. Był to udany czerwcowy wyjazd.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            

Galeria zdjęć - w archiwum


„Twoje słowa. Moja godność.”

To motto warsztatów „Język wobec starości. Szacunek w praktyce” realizowany przez Stowarzyszenie Forum 4 czerwca z dotacji programu Aktytwni Obywatele – Fundusz Krajowy EOG.

Celem projektu jest przeciwdziałanie używania wobec osób starszych dyskryminującego języka tzw. „dziadurzenia”.

Do projektu zostali zaproszeni przedstawiciele organizacji senioralnych – Klubu Seniora, Koła Polskiego Związku Emerytów i Rencistów oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy.

Często nie dostrzegamy problemu dyskryminacji osób starszych. Nie zdajemy sobie sprawy, że zwracając się używamy słów, które naruszają godność człowieka – poczucie własnej wartości i szacunek do samego siebie.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            


26.04.2021 r.

UTW w akcji "Czysta Drzewica"

W ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi na terenie gminy Drzewica ruszyła akcja społeczna „Czysta Drzewica”.

11 osób z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy uczestniczyło w sprzątaniu terenu od Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy w stronę jeziora po lewej i prawej stronie drogi. Wykorzystano chwile słonecznej pogody. Podczas pracy przyświecał nam cel sprzatnięcia śmieci zalegajacych poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania.

Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji wzrośnie świadomość ekologiczna naszego społeczeństwa.

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest od marca 1970 r. Jako pierwszy ogłosil je burmistrz San Francisco – Joseph Alioto.

Dzień Ziemi miał być zawsze obchodzony w równonoc wiosenną na półkuli północnej i jesienią na południowej. Wybór daty nie był przypadkowy – dzień trwa wtedy tyle samo co noc, a nasi przodkowie wierzyli, że jest to znak rodzącego się życia. Data ta ma symbolizować, że wszyscy dzielimy tę samą planetę, która jak nigdy wczesniej potrzebuje naszej opieki i ochrony.

W 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, który świętujemy 22 kwietnia. To własnie ta data stała się ostatecznie wielkim świętem Ziemi, w którym to ekolodzy zwracają naszą uwage na stan srodowiska naturalnego i zagrożenia środowiskowe, z którymi radzimy sobie coraz gorzej.

Co roku, 22 kwietnia, organizacje proekologiczne organizują wydarzenia, akcje, konkursy, warsztaty mające na celu zwrócenie uwagi polityków i obywateli na konieczność ochrony planety i edukacji ekologicznej.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            


21.04.2021 r.

To już piąty rok działalności UTW w Drzewicy!

To juz piąty rok naszej działalności od daty zebrania założycielskiego UTW w Drzewicy. Sytuacja epidemiczna w naszym kraju od roku ograniczyła naszą działalność, ale ciągle jesteśmy aktywni.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            


21.04.2021 r.

Telewizja Łódź w Drzewicy!

Jednym z gości programu „Budzi się ludzi” była pani Irena Kwiecień – Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy. W porannym programie śniadaniowym na żywo, zachęcała do aktywności fizycznej, uprawiania sportu i turystyki rekreacyjnej; propagowała walory historyczne i turystyczne naszego miasta – Drzewicy. Mówiła o spontanicznych działaniach UTW w Drzewicy oraz Lokalnej Grupy Działania „Nad Drzewiczką”.

Program był okazją do zaprezentowania od najlepszej strony naszej działalności.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            


22.01.2021 r.

Projekt „Questem po Drzewicy – turystyczny charakter miasta. Łączymy pokolenia”

Quest – nazwa wywodząc się z języka angielskiego oznacza zagadkę, rymowankę. Jest to gra, w którą można grać w wolnej chwili. Wystarczy uważnie czytać wskazówki i rozwiązywać zagadki, by otrzymać końcowe hasło prowadzące do skarbu – pamiątkowej pieczęci.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy. Jesteśmy prekursorami spaceru z questem we wschodniej części województwa łódzkiego. Każda osoba odwiedzająca nasze miasto, będzie mogła zwiedzić je w atrakcyjnie przygotowany przez nas sposób.

W wyniku spotkań on-line nauczyliśmy się tworzyć questy. Metodą „burzy mózgów” nakreśliliśmy trasę w terenie i jej przebieg oraz opracowaliśmy tekst. Naszą pracę koordynują trenerzy z Fundacji Mapa Pasji. Koordynatorem projektu jest pani Marta Sołtysiak-Rojek. Uczestnikami są studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy na czele z panią Rektor Ireną Kwiecień, Towarzystwo Przyjaciół Drzewicy, LKK Drzewica.

Partnerami są dwie placówki oświatowe – Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych i Zespół Szkól Powiatowych w Drzewicy oraz młodzież wraz z opiekunami – panią Magdaleną Drążkiewicz i panem Andrzejem Kwietniem.

Projekt jest dofinansowany ze środków województwa łódzkiego w ramach IV otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych województwa z zakresu turystyki i krajoznawstwa w 2020 r.

Mamy nadzieję, że opracowany przez nas quest przyczyni się do rozsławienia naszej miejscowości.

Więcej o queście (kliknij na ten link): https://questy.org.pl. Dalej w okienku SZUKAJ wpisujemy "Drzewica". Do wydruku/obejrzenia ulotki należy zalogować się (po wcześniejszym założeniu konta).

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            


3.12.2020 r.

II Mistrzostwa Polski Seniorów w Speed-Ball – 4.10.2020 r. Myślenice.

Udział w Mistrzostwach wzięli seniorzy z 9 stowarzyszeń z południowej i centralnej Polski. Członkowie naszego Uniwersytetu startowali we wszystkich kategoriach wiekowych zdobywając 15 medali.

A oto zdobyte miejsca reprezentantów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy:

I. S U P E R   S O L O          

1. KOBIETY:

          – Smolarska Maria - I
          – Abramczyk Zofia - III
          – Kwiecień Leokadia - I
          – Kothe Stanisława - III
          – Kwiecien Irena - IV
          – Szczepańska Barbara - VI
          – Pabijanek Maria - II

2. MĘŻCZYŹNI:

          – Kowal Stefan - I
          – Kwiecień Mieczysław - III
          – Piekarski Bogdan - I

II. G R A   S I N G L O W A          

1. KOBIETY:

          – Smolarska Maria - II
          – Abramczyk Zofia - III
          – Kwiecień Leokadia - II

          – Pabijanek Maria - II

2. MĘŻCZYŹNI:

          – Kowal Stefan - I
          – Kwiecień Mieczysław - II

        – Piekarski Bogdan - I

Dodatkowo Maria Pabijanek otrzymała puchar dla najstarszej, a jednocześnie najmłodszej duchem zawodniczki.

Drzewiccy seniorzy przygotowali się do zawodów pod czujnym okiem Marii Smolarskiej, koordynator projektu „Łódzkie Senior +” realizowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego poprzez Łódzką Federacje Sportu.

Dla naszych studentów była to niezapomniana sportowa przygoda.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na niwie sportowej.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy             

Galeria zdjęć - w archiwum

20.10.2020 r.

Inauguracja roku akademickiego 2020/21 – odwołana!

W związku z istniejącą sytuacją epidemiczną w kraju Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy odwołuje zaplanowaną na dzień 22 bm. Inaugurację Roku Akademickiego 2020/21.

Przepraszamy!

O wszelkich zmianach i planach będziemy informować na bieżąco, telefonicznie, sms i na stronie internetowej UTW.

Zapraszamy do przeglądania naszej strony internetowej (utw.drzewica.pl) prowadzonej na bieżąco.

Wszystkim Słuchaczom życzymy zdrowia i dobrego samopoczucia!

Zarząd UTW            


16.09.2020 r.

Walne zebranie sprawozdawcze za rok 2019 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy (15.09.2020 r.)

Zebranie otworzyła przewodniczącą Stowarzyszenia pani Irena Kwiecień, która w kilku słowach przedstawiła sprawozdanie z działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku za rok 2019/2020.

Zebranym przedstawiono sprawozdanie finansowe i rozliczenie za 2019 r.

Jednogłośnie przyjęte zostały uchwały:

    – w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi UTW za rok 2019,
    – w sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego.

Przewodnicząca Stowarzyszenia przedstawiła plan pracy Uniwersytetu na 2020/21 rok.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy             


19.09.2020 r.

Senioriada Edukacyjna, Nawyki, Integracja oraz Rekreacja

Byliśmy uczestnikami Programu Senior – Senioriada Edukacyjna, Nawyki, Integracja oraz Rekreacja.

Uczestniczyliśmy w Nordic Walking, zawodach rekreacyjnych (rzut lotką, rzut ringo, rzut do kosza, rzut piłką na bramkę, slalom sprawnościowy).

Nasza grupa uczestniczyła w konferencji naukowej nt.:

1. Jak zapobiegać osteoroporozie?
2. Podstawy spalania tkanki tłuszczowej.
3. Jakie zagrożenia niesie za sobą spożywanie zbyt dużej ilosci cukru?

Integrowalismy się przy wspólnej zabawie i posiłku. Czas spędziliśmy aktywnie na świeżym powietrzu.

Zadowoleni wróciliśmy do domu.

Kijki do Nordic Walking wykorzystamy do wędrówek po naszej okolicy.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy             

Galeria zdjęć - w archiwum


17.09.2020 r.

„Narodowe czytanie”

W sobotę, 5 września 2020 r. uczestniczyliśmy po raz kolejny w „Narodowym czytaniu” – tym razem wybitnego dzieła polskiego romantyzmu.

Czytając „Balladynę” „oddaliśmy się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem.”

Wspólne czytanie dało nam dużo radości, satysfakcji i refleksji.

Sympatycznie było spotkać się po wielu miesiącach niewidzenia się.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy             

Galeria zdjęć - w archiwum


2.03.2020 r.

Darcie pierza

Darcie pierza to oddzielanie z gęsich piór chorągiewek od stosin oraz oddzielenie puchu. Darcie pierza to inaczej wyskubki, wydzirki, pierzajki, szkubki – a na naszym terenie tzw. pierzowka.

W dawnej polskiej wsi kultywowano tę tradycję.W długie zimowe wieczory kobiety gromadziły się w izbach, aby wspólnie wykonywać prace, na które brakowało czasu latem. Był to rodzaj wzajemnej pomocy. W jednej chacie przez kolejne długie wieczory kobiety „darły” lub „skubały” pierze na puch i pierzynę.

Darcie pierza kończyło się poczęstunkiem lub zabawą – tzw. wyskubkiem, będącym formą zapłaty za pracę.

W naszych czasach to zapomniana tradycja, która została przybliżona członkom naszego Uniwersytetu pod czujnym i wnikliwym okiem przewodniczącej p. Mirosławy Chałubińskiej i członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Trzebinie.

Na wspólnym darciu pierza nie zabrakło śpiewu, żartów i opowieści.

Czas umiliło nam wspólne biesiadowanie. Kosztowałyśmy wiejski chleb pieczony na trzonie z chrupiącą skórką, domowe kiszone ogórki, swojski smalec i kaszankę, kapustę z grochem.

To spotkanie było integracją środowisk gminnych i sposobem na „zabicie zimowej nudy”.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy             

Galeria zdjęć - w archiwum


2.03.2020 r.

I Międzypokoleniowy Dzień Aktywności

W ramach obchodów I Międzypokoleniowego Dnia Aktywności uczestniczyliśmy i promowaliśmy nasze Stowarzyszenie, prezentując naszą aktywność, inicjatywy i dorobek oraz naszą Drzewicę. Byliśmy ambasadorami naszego Uniwersytetu.

Promowanie więzi łączących pokolenia oraz zachęcanie seniorów do korzystania z dedykowanych im rządowych programów – to idea przewodnia spotkania.

Doceniono nas mówiąc, że ,,starsze pokolenie, to wyjątkowa grupa senioralna, to skarbnica mądrości, wzór do naśladowania dla młodego pokolenia”.

Seniorzy to ludzie pracowici z doświadczeniem życiowym i dobrą radą.

W podziękowaniu za trud, biorąc pod uwagę potrzeby seniorów, mamy nadzieję, że będą one wzięte pod uwagę w projektach senioralnych. Mamy nadzieję, że nie będziemy zapomnianą grupą. Żywimy nadzieję, że życie seniorów zmieni się na lepsze. Poprawią się ich warunki życia w wymiarze godnościowym, społecznym, finansowym. Będą wdrażane projekty, w których będziemy aktywnie uczestniczyć, programy – jako wsparcie dla seniorów. Zachęcamy do aplikowania i korzystania z programów dla seniorów, a w nich korzystania z usług opiekuńczych i specjalistycznych. Aktywność to podstawa do dobrego funkcjonowania, Emerytura – to nie okaleczenie, to dodatkowa możliwość.

Spotkanie wpisało się w nasze założenia statutowe.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy             


25.02.2020 r.

Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych

18 lutego 2020 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Opocznie uczestniczyliśmy w Powiatowym Forum Organizacji Pozarządowych.

Wysłuchaliśmy prezentacji projektu pn. „Centrum Usług Środowiskowych – na rzecz mieszkańców powiatu opoczyńskiego” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jego głównym celem jest zwiększenie dostępności usług różnego rodzaju (opiekuńczych, zdrowotnych, społecznych) dostosowanych do potrzeb lokalnych społeczności.

Głównym celem Powiatowego Forum Organizacji Pozarządowych było wzmocnienie i przedstawienie współpracy między organizacjami a samorządami gminnymi, powiatowymi, wojewódzkimi.

Była to również dobra okazja do zaprezentowania dorobku i działalności naszego Stowarzyszenia – Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy.

Podsumowaniem naszej pracy były znamienne słowa pana wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego "chcecie, a nie musicie".

Joanna Popis – UTW w Drzewicy             


17.02.2020 r.

IV Walentynkowy Rajd Pieszy

W sobotę, 15 lutego 2020 r. uczestniczyliśmy w rajdzie zorganizowanym przez Lokalna Grupę Działania ,,Nad Drzewiczką”.

Chętni członkowie naszego Stowarzyszenia uczestniczyli w 12-kilometrowej trasie, która prowadziła terenami leśnymi na południe od Drzewicy przez dolinę rzeki Brzuśnia.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od ul. Słowackiego, przez ul. Sikorskiego podążając ku terenom leśnym w kierunku Antoniowa i Bielin.

Do Drzewicy wróciliśmy terenami leśnymi.

Na tzw. ziemi ognistej przy ul. Sikorskiego czekało na wędrujących dużo atrakcji i tradycyjnie ognisko.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy             

Galeria zdjęć - w archiwum


9.02.2020 r.

„Piękne, kolorowe..., bo opoczyńskie”

To motto spotkania z folklorem i kulturą ludową regionu opoczyńskiego, które odbyło się 30 stycznia 2020 r.w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy.

Na spotkaniu gościliśmy dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie p. A. Grabowskiego, który wygłosił prelekcję związaną z historią folkloru naszego regionu.

Na widowni zasiedli członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Trzebinie oraz były dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy p. K. Kowalski.

Usłyszeliśmy historię piękna opoczyńskiego stroju ludowego noszonego w regionie opoczyńskim, czyli od pasma Gór Świętokrzyskich ku Mazowszu, stroju zarówno męskim, jak i damskim oraz jego elementów.

Zapoznani zostaliśmy z działalnością Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka”, który w swoim repertuarze wykorzystuje folklor muzyczny i taneczny regionu opoczyńskiego.

W ciekawy sposób nasz gość opowiedział o krzewieniu kultury naszego regionu. Wspomniał o smakach kulinarnych – produktach regionalnych, zwyczajach i obrzędach.

Dużo miejsca poświęcił twórcom regionalnym – rzeźbiarzom i muzykom ludowym oraz tkactwu.

Przekazał ciekawe wiadomości związane ze wzornictwem i zdobnictwem ludowym.

Zwrócił uwagę i zachęcał do celebrowania i wskrzeszania tradycji ludowych, przekazywania z pokolenia na pokolenie treści kulturowych.

Zachęcał do czytania publikacji mówiących o kultywowaniu tradycji i kultury opoczyńskiej.

W pracach naszego Uniwersytet będziemy kultywować kulturę regionu opoczyńskiego.

W naszych głowach zrodziło się wiele pomysłów. Mamy nadzieję, że wprowadzimy je do naszego kalendarza wydarzeń.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy             

Galeria zdjęć - w archiwum


7.02.2020 r.

Podróż do Betlejem – interaktywne widowisko świąteczne

Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy uczestniczyli 4 stycznia 2020 r. w niezwykłym widowisku, niezapomnianej podróży i wielkiej przygodzie.

Aktywnie uczestniczyliśmy w scenach towarzyszących narodzinom Jezusa Chrystusa, rozgrywających się w scenerii Chrześcijańskiego Centrum Proem w Zakościelu koło Inowłodza.

Byliśmy częścią przedstawienia. Przenieśliśmy się w czasie dwa tysiące lat wstecz. Wędrując do Betlejem doświadczyliśmy wszystkimi zmysłami kultury ówczesnych czasów.

Wysłuchaliśmy świątecznego koncertu, poznaliśmy postacie biblijne, byliśmy świadkami ciekawych wydarzeń z ich codziennego życia i towarzyszyliśmy im w niezwykłej podróży do poznania prawdy o narodzeniu Mesjasza.

Byliśmy pod wielkim wrażeniem tego projektu. Dla nas była to uczta dla ducha, oka i ucha.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy             


25.01.2020 r.

Wyjazd do Teatru Powszechnego w Radomiu

17 stycznia 2020 r. studenci naszego Uniwersytetu odwiedzili Teatr Powszechny w Radomiu i obejrzeli sztukę teatralną „Mayday”.

To jedna z najśmieszniejszych komedii wszech czasów. Historia obrotnego taksówkarza-bigamisty, który bezkolizyjnie lawiruje pomiędzy dwoma domami i dwiema różnymi kobietami, ale do czasu…

To dawka humoru i śmiechu, świetnej zabawy i znakomitej gry aktorskiej.

Oddaliśmy się nastrojowi komedii. Do domów wróciliśmy pełni wrażeń.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy             

Galeria zdjęć - w archiwum

Wybierz miniaturkę - otworzy się przeglądarka. Przyciski:   > - następne, < - poprzednie, X - zamknij przeglądarkę.


3.12.2019 r.

Członkowie UTW na Ziemi Kieleckiej

W ramach realizacji zadania publicznego członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy wyruszyli w niedaleką podróż do ościennego województwa zwiedzając Chęciny i Kielce.

Zobaczyliśmy prestiżowe atrakcje turystyczne na mapie Regionu Świętokrzyskiego.

W zimowej scenerii podziwialiśmy warowny zamek w Chęcinach z przełomu XIII-XIV w., wzniesiony na grzbiecie skalistego wzgórza. Z wież widokowych rozciągał się niesamowity krajobraz z zaśnieżoną okolicą.

Dzięki przeprowadzonej rewitalizacji, wędrując po warowni spotkaliśmy moc atrakcji, m.in. historyczne stroje, dworską muzykę, klatkę hańby z okazałymi dybami. Duże wrażenie zrobiły na nas lochy i skarbiec.

Niemczówka, to następny punkt naszego zwiedzania. To renesansowa perła Chęcin, w której zobaczyliśmy jak kiedyś mieszkali mieszczanie.

„Kto nie widział Kadzielni, ten nie był w Kielcach”.

Kadzielnia, to najpiękniejsze miejsce w Kielcach – ścisły rezerwat przyrody nieożywionej na terenie miasta.

Odbyliśmy spacer wyznaczoną trasą i podziwialiśmy piękno Kadzielni z uroczym jeziorkiem Szmaragdowym.

Zwiedziliśmy Kielecka Katedrę – to barokowa świątynia z pozostałością stylu romańskiego zlokalizowana w centrum miasta na Wzgórzu Zamkowym oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach – miejsce do zwiedzania dla osób w każdym wieku. Przenieśliśmy się myślami i wspomnieniami w czasy naszego dzieciństwa i młodości. Z sentymentem podziwialiśmy zgromadzone eksponaty.

Spacer ul. Sienkiewicza w Kielcach – to długi deptak z odrestaurowanymi kamienicami i ulicznymi latarniami. Nieopodal pomnik Piłsudskiego i Armii Krajowej.

Pobyt na wycieczce uatrakcyjnił nam przewodnik, który swoimi ciekawostkami historycznymi poszerzył naszą wiedzę o tym regionie Polski.

Żywimy nadzieję na dalsze poznawanie naszej Ojczyzny.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy             


27.11.2019 r.

Andrzejki z Mistrzem

To wieczór wróżb odprawianych w wigilię świętego Andrzeja.

Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy świętowali podwójnie bawiąc się z okazji Andrzejek i Dnia Seniora.

Nasz Bal Andrzejkowy zaszczycił swoja obecnością wyjątkowy gość, Przemysław Wolan Prezes Federacji Speed-Ball Polska, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Świata. Nasze członkinie na jego cześć ułożyły wiersz powitalny:

Mamy tutaj gościa
gościa wspaniałego,
każda z emerytek
chciałaby takiego.

Gość ten bardzo ładny
nie ma tu takiego,
żebym był młoda
wyszłabym za niego.

Przyjechał tu do nas
z miasta Myślenice,
ażeby podziwiać
nasze okolice.

Miasto Myślenice
to piękne miasteczko,
Drzewica tez piękna
mniejsza od nich deczko.

Witamy, witamy
jeszcze raz witamy
i w naszą gościnę
szczerze zapraszamy.

Wspólnego biesiadowania, zabawy, tańców i andrzejkowych wróżb nie było końca.

Bal Andrzejkowy

Seniorzy z Drzewicy
Bal swój dzisiaj mają,
bo przecież tańce
ludziom radość dają.

A gdy sil zabraknie
w noc przed,, Andrzejkami'
zaczną wróżyć z butów
lub z kawy z fusami.

Lania wosku w wodę
dziś nie polecamy,
marzenia w swych sercach
głęboko schowamy.

Jak wszystkim wiadomo
taniec nam nie szkodzi,
bawmy się do rana
wszak jesteśmy młodzi.

Joanna Popis            


9.11.2019 r.

I Mistrzostwa w Speed-ball dla seniorów o Puchar Burmistrza

9 listopada 2019 r.w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy odbyły się zmagania sportowe uczestników I Mistrzostw w Speed-ball dla seniorów o Puchar Burmistrza.

W Turnieju wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stowarzyszenia „Ofiarna dłoń” oraz młodzieży szkolnej.

Z całych sił kibicowaliśmy naszym koleżankom i kolegom.

W kategorii mężczyzn niekwestionowane I miejsce zajął Bogdan Piekarski, II miejsce Stefan Kowal, III miejsce Szymon Kwaśniewski.

W kategorii kobiet I miejsce zajęła Elżbieta Kot, II miejsce Leokadia Kwiecień, III miejsce Zofia Abramczyk.

Najlepszym wręczono nagrody za zdobyte miejsca.

Po zawodach, dla wszystkich chętnych odbyła się nauka i doskonalenie gry w Speed-ball

Joanna Popis – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy           


7.11.2019 r.

Studenci UTW na seminarium z zakresu ochrony przeciwpożarowej w Opocznie

7 listopada 2019 r. w MDK w Opocznie studenci naszego Uniwersytetu uczestniczyli w seminarium z zakresu ochrony przeciwpożarowej (numery Twoich przyjaciół 998 i 112).

Zebrani zostali zapoznani również ze zmianami w kodeksie drogowym: korytarz życia, jazda na suwak, a także sposobie przeprowadzenia kontroli drogowych.

Spotkanie uświetnił występ artystów Teatru Muzycznego „Castello” z Mosznej „Operetka na wesoło”.

Joanna Popis – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy           


5.11.2019 r.

„Promujemy gminną radę seniorów”

W sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Drzewicy słuchacze naszego Uniwersytetu uczestniczyli w spotkaniu dotyczącym promowania idei powołania gminnej rady seniorów.

W temat polityki społecznej Samorządu Województwa Łódzkiego wprowadziła pani Anna Mroczek, Dyrektor RCPS w Łodzi.

Seniorom przekazano informacje o zasadach funkcjonowania rad seniorów oraz dobrych praktyk w działalności rad seniorów w Polsce.

Mamy nadzieję, że powołana w niedalekiej przyszłości gminna rada seniorów w naszej gminie będzie spełniać nasze oczekiwania.

Nie bójcie się żyć, bo życie jest największą wartością
i to jak żyjemy w dużej mierze zależy od nas,
od naszej odwagi,od przełamania pewnych stereotypów.

                       DJ WIKA /Wirginia Szmyt/

Joanna Popis – UTW w Drzewicy             
Zdjęcia – Waldemar Pęczkowski             


31.10.2019 r.

Inauguracja Roku akademickiego 2019/2020 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy – 17 X 2019 r.

Po raz trzeci zabrzmiała studencka pieśń hymniczna „Gaudeamus igitur” na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Drzewicy.

Uroczystość otworzyła p. Irena Kwiecień, Prezes Uniwersytetu, witając zaproszonych gości. Zacytowała myśl „Dopóki żyjesz, nie ma takiej rzeczy, na którą byłoby za późno”. Myśl ta stała się mottem przewodnim inauguracji.

Wykład inauguracyjny „II wojna światowa na terenie gminy i miasta Drzewica”, który wpisywał się w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wygłosiła nauczycielka historii SP w Brzustowcu p. A. Świderska.

Część artystyczną uświetniła grupa młodzieży SP im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy, która wykonała efektywny program taneczno-muzyczny przygotowany przez p. M. Smolarską i p. E. Iwanicką oraz wspólnie z członkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy wykonali układ taneczny „Koce berberot”.

Kronika 2018/2019 – to zbiór wydarzeń z działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy przygotowana przez p. S Kowala.

Zaproszeni goście ciepło i życzliwie wypowiadali się o działalności naszego Uniwersytetu.

Burmistrz Drzewicy p. J. Reszelewski dobrze ocenił prace Uniwersytetu, różnorodność zajęć i wydarzeń w minionym roku akademickim. Stwierdził, że „Wspólne bycie ze sobą to największa wartość, jak również dzielenie się czasem, wiadomościami i doświadczeniem”.

W imieniu Starosty Opoczyńskiego p. M. Witkowska odczytała list gratulacyjny, w którym doceniono aktywność i podejmowane działania w naszym Uniwersytecie.

Pani G. Wójcik, która reprezentowała władze powiatu opoczyńskiego, życzliwie i ciepło odniosła się do działalności naszej Uczelni.

Przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy p. A. Reszelewska zadedykowała zebranym strofy białego wiersza S. Górzyńskiego, którym przyświecało motto „Bo wszystko zależy od Ciebie, znów”.

Proboszcz naszej parafii ks. A. Płóciennik życzył wszystkim studentom „Wspaniałego przeżycia kolejnego czasu”.

Występ wokalno-muzyczny uniwersyteckiego kwartetu w osobach S. Kothe, M. Pabjanek, J. Pawul, Z. Abramczyk oraz występ p. F. Urbańczyka podopiecznego Dziennego Domu Seniora w Drzewicy dopełnił część artystyczną inauguracji.

Nowo wstępującym członkom do naszego Uniwersytetu wręczono legitymacje studenckie.

Zabawa przy muzyce i wspólny posiłek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Radzicach Małych zakończyło naszą uroczystość.

Wchodzimy w nowy rok akademicki pełni nadziei i optymizmu. Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            

Wybierz miniaturkę - otworzy się przeglądarka. Przyciski:   > - następne, < - poprzednie, X - zamknij przeglądarkę.

Galeria zdjęć - w archiwum


15.10.2019 r.

Inauguracja Roku Akademickiego 2019/20




3.09.2019 r.

Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku ponownie w stolicy

Tym razem odwiedziliśmy kompleks budynków Senatu i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na zaproszenie p. Rafała Ambrozika senatora RP.

Przy głównym wejściu do Senatu RP wartę pełni Straż Marszałkowska, która nawiązuje do wielowiekowej tradycji, czuwa nad bezpieczeństwem i spokojem na terenie parlamentu.

W kompleksie budynków zapoznaliśmy się z historią polskiego parlamentaryzmu.

Zatrzymaliśmy się przed tablicą pamiątkową poświęconą senatorom II RP pomordowanym i poległym, zaginionym i zmarłym w latach II wojny światowej oraz powojennym okresie represji.

W sali posiedzeń Senatu RP zapoznaliśmy się z pracą senatorów.

Pobyt w Parlamencie to niezapomniana lekcja historii.

Po spożytym posiłku w restauracji sejmowej, pełni sił udaliśmy się na Stadion PGE Narodowy – miejsce najlepszych wydarzeń sportowych.

Pod przewodnictwem wolontariusza zwiedziliśmy stadion piłkarski. Sprawniejsi uczestnicy wycieczki podziwiali go również z wysokości.

Zmęczeni udaliśmy się do Łazienek Królewskich w Warszawie – najszczęśliwszego miejsca, w którym odpoczywaliśmy w cieniu drzew, przechadzaliśmy się alejkami parku, podziwialiśmy piękna przyrodę i architekturę.

Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów.

Z pewnością do stolicy powrócimy, bo czeka na nas wiele miejsc do zwiedzenia.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            

Galeria zdjęć - w archiwum


2.09.2019 r.

Wojewódzkie Dni Seniora 2019

31 sierpnia 2019 r. członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy wzięli udział w Dniach Seniora w Piotrkowie Trybunalskim.

W programie obchodów:

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            


13.08.2019 r.

Goście z Aleksandrowa w Drzewicy

8 sierpnia 2019 r. gościliśmy w naszym Uniwersytecie kilkuosobowa grupę z gminy Aleksandrów k. Sulejowa, członków Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Aleksandrów.

W Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy gości powitał gospodarz naszej gminy – burmistrz p. J. Reszelewski oraz prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy p. I. Kwiecień.

Tradycyjnie nasza koleżanka S. Kothe ułożyła słowa piosenki, przygrywając na akordeonie, powitaliśmy ze śpiewem naszych gości:

My z Uniwersytetu
razem z gospodarzem
witamy Was pięknie
bądźmy wszyscy razem.

Ta nasza Drzewica
piękna okolica
kto do nas przyjedzie
wszystkim się zachwyca.

Mamy piękny kościół
zamek do odnowy
pokażemy Wam też
tor kajakowy.

Czujcie się swobodnie
wszystko podziwiajcie
o naszej Drzewicy
zawsze pamiętajcie.

Pan burmistrz przedstawił krótki rys historyczny naszego miasta. Wspomniał o teraźniejszości i o rozwoju naszej miejscowości.

Przy herbacie mieliśmy możliwość porozmawiać, wymienić doświadczenia, ustalić wspólne propozycje na przyszłość.

Spacerkiem udaliśmy się na zwiedzanie Drzewicy.

Przy wejściu do kościoła św. Łukasza powitał nas proboszcz parafii ks. Adam Płóciennik. W interesujący sposób opowiedział o historii kościoła i oprowadził po wnętrzu świątyni.

Przeszliśmy w stronę ruin zamku. Goście nasi poczuli historię warowni, dotykając starych murów zamczyska.

Tor kajakowy to miejsce, w którym zapoznali się z historią kajakarstwa górskiego. Z zainteresowaniem podziwiali nieznaną im dotąd dyscyplinę sportu.

Wizyta nad jeziorem w pięknej scenerii przyrody, to okazja do rozmów i zaprezentowania wierszy rodzimych poetów w wykonaniu p. A. Reszelewskiej, prezes Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy.

Czas szybko upłynął. Spędziliśmy ze sobą przyjemne chwile.

W przyszłości wybieramy się z rewizytą do naszych gości.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            

Galeria zdjęć - w archiwum


23.07.2019 r.

Słuchacze UTW uczestniczyli w projekcie „E-AKTYWNI MIESZKAŃCY WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO I ŁÓDZKIEGO”

Gmina i Miasto Drzewica zrealizowała projekt grantowy pt. „E-AKTYWNI MIESZKAŃCY WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO I ŁÓDZKIEGO” – Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców gminy Drzewica współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Celem głównym projektu jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych mieszkańców, niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach zawodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych.

Cele szczegółowe projektu:

  1. Zwiększenie popytu na nowe TIK oraz ich zastosowania przyczyniające się do podnoszenia efektywności oraz jakości życia.
  2. Podniesienie umiejętności aktywnego korzystania z TIK, w tym Internetu.
  3. Zwiększenie świadomości korzyści płynących z korzystania z nowych TIK w życiu zawodowym oraz osobistym wśród uczestników.

W projekcie uczestniczyło 268 mieszkańców. Uczestnicy projektu brali udział w modułach szkoleniowych:

  1. Rodzic w Internecie
  2. Mój biznes w sieci
  3. Moje finanse i transakcje w sieci
  4. Działam w sieciach społeczności
  5. Rolnik w sieci
  6. Kultura w sieci

Uczestnicy szkoleń nabyli umiejętności informacyjne, komunikacyjne oraz umiejętności korzystania z usług publicznych w sieci.

W ramach projektu zakupiono sprzęt komputerowy niezbędny do przeprowadzenia szkoleń.

Udział w szkoleniach był bezpłatny.

W projekcie uczestniczyli również słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy.




13.07.2019 r.

Zakończenie roku akademickiego 2018/2019

Dobiegł końca następny rok działalności naszego Uniwersytetu.

Zebranych powitała Prezes pani Irena Kwiecień. Przedstawiła w kilku słowach działalność i najważniejsze wydarzenia minionego roku, wykorzystując prezentację przygotowaną przez pana Stefana Kowala.

Na spotkaniu zostały wręczone certyfikaty z ukończenia kursów z informatyki, z języka angielskiego oraz z grupy seniorów aktywnych fizycznie.

Prowadzący zajęcia z obsługi komputera, pan Stefan Kowal, pozytywnie ocenił pracę grupy.

Żyjemy w dobie wielkiego rozwoju. W każdym wieku jest potrzeba korzystania z komputera. – Wyraził uznanie dla swoich uczniów, że podjęli to wyzwanie.

Pani Maria Smolarska wyraził opinię, że grupa jest bardzo zdyscyplinowana, bardzo sprawna fizycznie oraz, że pomimo dojrzałego wieku podejmuje i jest w stanie sprostać wyzwaniom.

Pani Magdalena Drążkiewicz – Był to twórczy i niezwykle produktywny czas. jako uczniowie w wieku senioralnym macie olbrzymie pokłady motywacji edukacyjnej i intelektualnej. Praca z Wami ma sens. To był bardzo wykorzystany i mile spędzony czas.

Lektorka zadedykowała słowa ballady rockowej Queen: „We are the champions” i zaprosiła do odebrania pamiątkowych certyfikatów z języka angielskiego.

Doniosłym punktem spotkania była informacja o odpowiedzi z Pałacu Buckingham na list wysłany przez grupę językową do Królowej Elżbiety II. Zebranym odczytano list w języku angielskim i tłumaczenie w języku polskim.

Wręczenie kwiatów zakończyło nasze spotkanie.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            

Galeria zdjęć - w archiwum


8.07.2019 r.

List od Elżbiety II (Królowej Wlk. Brytanii)

Z wielką radością odebraliśmy nadesłany list z Anglii.

19 czerwca br. otrzymaliśmy odpowiedź na wysłany list do Królowej Elżbiety II.

Jej wysokość dziękuje nam i naszej nauczycielce pani Magdalenie Drążkiewicz za wspaniały list. Docenia nasze szczere życzenia i upominki oraz dziękuje za miły gest.

Oto koperta i treść listu:

Studenci kursu języka angielskiego z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz lektor pani Magdalena Drążkiewicz            


15.06.2019 r.

Członkowie drzewickiego UTW nad morzem

Tegoroczny wypoczynek (27.05–8.06.2019 r.) członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy zaplanowali na Ziemi Kaszubskiej w pięknej nadmorskiej miejscowości Władysławowo.

Zwiedziliśmy Trójmiasto (koncert organowy w Katedrze Oliwskiej), Półwysep Helski (rejs statkiem po Morzu Bałtyckim, Fokarium). Uczestniczyliśmy w wycieczce „Szlakiem Kaszubskim” – Kartuzy, Szymbark; w wieczorku kaszubskim – poznaliśmy historię, kulturę i język kaszubski. Wspólne ognisko, wieczorek integracyjno-taneczny i dyskoteka – to atrakcje zorganizowane przez gospodarzy naszego pobytu. Podziwialiśmy piękno Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, Rezerwatu Przyrody „Przylądek Rozewie” i „Dolina Chłapowska”. Wędrowaliśmy plażą do portu rybackiego, Przylądka Rozewie, „Łebskim Żlebem”, „Wąwozem Chłapowskim”. Zachwycaliśmy się pięknem nadmorskich krajobrazów – zachód słońca nad morzem.

Pogoda sprzyjała naszemu wypoczynkowi. Zregenerowaliśmy siły po pracowitym roku akademickim.

Ziemia Kaszubska to miejsce przyjazne. Gościnność i serdeczność gospodarzy Willi Jolanta zachęca nas do powrotu w to miejsce.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            

Galeria zdjęć - w archiwum


12.05.2019 r.

590 rocznica nadania nadania praw miejskich Drzewicy

5 maja 2019 r. w niedzielę, dokładnie po upływie 590 lat kiedy to król Władysław Jagiełło nadał Drzewicy prawa miejskie magdeburskie (Nieszawa, 5 maja 1429 r.), odbyły się w naszym mieście oficjalne uroczystości.

Wspólnie z drzewiczanami w jubileuszu uczestniczyły członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy – Irena Kwiecień, która otrzymała okolicznościową statuetkę za całokształt pracy na rzecz rozwoju naszego miasta oraz radna – Joanna Popis, uczestnicząca w uroczystej sesji Rady Miasta, której głównym punktem było podjęcie uchwały w sprawie uczczenia 590 rocznicy nadania praw miejskich. Uchwała mająca charakter podziękowania za pracę i zaangażowanie w rozwój miasta został przyjęta przez aklamację.

W uroczystościach ponadto mieliśmy okazję uczestniczyć w:

Z niecierpliwością czekamy na 600 rocznicę nadania praw miejskich naszemu miastu.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            


9.05.2019 r.

„Nie starzeje się ten, kto umie cieszyć się życiem”

Biblioteka Samorządowa i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy zaprosili na wykład o życiu, radości, starości i o niepoddawaniu się, panią Jolantę Szwalbe wykładowcę na Uniwersytetach Trzeciego Wieku w Polsce oraz autorkę książek: „Sekrety istnienia”, „Myśl i działaj dla przyszłości”, „Wyrusz w drogę”, „Sto i więcej lat aktywności”.

Prelegentka zwróciła uwagę na inspirujące myśli i cytaty zawarte w jej książkach. Zachęcała słuchaczy, jak odnaleźć w sobie źródło radości i życia, jak z wdziękiem się zestarzeć, jak rozbudzać w sobie życiowe pasje, do czego dążyć, a co przezwyciężać, jak zwyciężać czas i mieć w sercu wiecznie maj. Zachęcała, aby w życiu realizować swoje cele i marzenia, inspirować się do działania. Zwróciła uwagę, że w życiu nie liczą się słowa, liczy się to co zrobimy.

Mamy szukać radości – bo ona rodzi się w naszym sercu.

"Śmiech i miłość mogą nas uratować" ks. Jan Twardowski.

Profesor Roberto Abadie Soriano napisał wiersz, w którym podsumował sekrety długowieczności:

Żyć zdrowo i w porządku.
Lekko na żołądku.
Ostrożnie z lekami.
Za to hojnie z zainteresowaniami.
Niczym się nie przejmować.
Bawić się i trenować.
Unikać niepokoju.
Nie zamykać się w pokoju.
I stale działanie podejmować.

Dzięki nauczeniu się tego wierszyka na pamięć i stosowaniu się do podanych w nich zasad możemy stać się z tych długowiecznych osób, które cieszą się długim i pełnym życiem.

Wiersz ten napisał w wieku 92 lat.

IKIGAI - japoński sekret długiego i szczęśliwego życia.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            


6.05.2019 r.

List do Elżbiety II (Królowej Wlk. Brytanii)

Studenci lektoratu języka angielskiego (Gałka Zofia, Kmita Stanisław, Maroszczyk Irena, Michałowski Jacek, Owczarska Jadwiga, Popis Joanna, Stępień Krystyna, Sołtysiak Bożena) pod czujnym okiem prowadzącej zajęcia pani Magdaleny Drążkiewicz napisali list do królowej Elżbiety II.

Pomysłodawczynią tego projektu była pani Bożena Sołtysiak.

Z okazji urodzin Królowej i zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy, przesłaliśmy imieninową kartkę, widokówki naszego miasta oraz ludowe wycinanki z naszego regionu wykonane przez samych słuchaczy.

Żywimy nadzieję na informację zwrotną.

Możesz przeczytać ten list klikając na poniższe linki:

Dokument z listem w języku angielskim
Dokument z listem w języku polskim

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            


29.04.2019 r.

Prelekcja nt. reklamy dla członków UTW

25 marca br. w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w prelekcji „Wywoływanie pragnień i inne zagrożenia kryjące się w reklamie”, przygotowanej przez panią Monikę Król-Kłobucką.

„Dzisiejszego świata, w znacznym stopniu nastawionego na konsumpcję, trudno wyobrazić sobie bez reklamy. Jesteśmy nią zewsząd otoczeni, staje się wręcz natrętna. Z radia, telewizji, gazet, ulotek docierają do nas komunikaty reklamowe, czy tego chcemy czy nie” – powiedziała prelegentka. Jednocześnie przedstawiła historię reklamy. Przestrzegła przed złymi skutkami oglądania reklam. Zwróciła uwagę na dezorientację odbiorcy. Reklama hamuje myślenie i skłania do nieprzemyślanych decyzji.

Reklama może przynosić efekty pozytywne, ale też może wywierać często negatywny wpływ na ludzi. Reklama działa na podświadomość, niejednokrotnie wprowadza w błąd odbiorcę, wzbudza nadmierne efekty konsumpcyjne. To od nas zależy w jaki sposób wykorzystamy reklamę i czy poddamy się jej wpływom i sztuczkom.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            

Galeria zdjęć - w archiwum


14.04.2019 r.

UTW z Drzewicy na „Drodze do Jerozolimy”

W piątkowy wieczór, 12 kwietnia br. wybraliśmy się na zamek królewski do Inowłodza. Wzięliśmy udział w widowisku plenerowym ”Droga do Jerozolimy”. Byliśmy świadkami wydarzeń z ostatniego tygodnia życia Jezusa. W pięknej scenerii zamku wczuliśmy się w atmosferę wydarzeń – wjazd Jezusa do Jerozolimy, nauczanie na Górze Oliwnej, zdrada Judasza, Ostatnia Wieczerza, modlitwa w Ogrodzie Getsemani, proces Jezusa, ukrzyżowanie i pogrzeb, Zmartwychwstanie Jezusa.

Uczestnictwo w widowisku pozwoliło nam poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Joanna Popis – UTW w Drzewicy            

Galeria zdjęć - w archiwum


8.04.2019 r.

Wielkanoc - kolorowe święta

Pośród wielu zwyczajów i obrzędów, które towarzyszą przeżywaniu Świąt Wielkiej Nocy, są również symbole Świąt Wielkanocnych.

4 kwietnia w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy, pod czujnym okiem pani Mirosławy Chałubińskiej z Koła Gospodyń Wiejskich w Ttrzebinie, członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy uczyły się jak zdobić świąteczne pisanki i wyrabiać wielkanocne palmy.

Tworzyłyśmy pisanki w kolorach natury, inne zdobiłyśmy w pracochłonny sposób.

Tradycyjnie do wyrobu palm używałyśmy różnorodnych roślin, suszonych i kolorowych traw, zbóż i kwiatów.

Nasze prace będą niezwykle oryginalną ozdobą naszych wielkanocnych stołów.

Joanna Popis – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy            


24.03.2019 r.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy podsumowało kolejny rok działalności

21 marca 2019 r. w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbyło się walne zebranie sprawozdawcze za 2018 r. Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy.

Prezes Stowarzyszenia Irena Kwiecień witając wszystkich, przedstawiła porządek zebrania, podsumowała działalność Uniwersytetu za miniony rok.

Wszystkie uchwały podjęte na zebraniu zostały jednogłośnie przyjęte.

Głos zabrał burmistrz gminy pan Janusz Reszelewski, jednocześnie student naszego Uniwersytetu. Podkreślił, że działalność Stowarzyszenia jest bardzo prężna i z podziwem obserwuje naszą pracę. Jednocześnie nie umknęła jego uwadze nasza liczebność.

W końcowej części zebrania pani Prezes przedstawiła plan działalności Uniwersytetu na 2019 rok.

Joanna Popis – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy            


2.02.2019 r.

Członkowie UTW w Muzeum Wsi Radomskiej

2 lutego członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy świętowali dzień Matki Boskiej Gromnicznej w Muzeum Wsi Radomskiej. Jest to dzień, w którym do naszych domów zawita światło przynoszące pokój, zgodę w rodzinach i oddalające zło, klęski, choroby.

W skansenie zwiedziliśmy bożonarodzeniowe wystroje wnętrz obiektów architektonicznych, prezentujące różne etapy świętowania wsi na przełomie XIX–XX wieku. Podziwialiśmy aranżacje wigilii, Bożego Narodzenia. W odrestaurowanym kościele św. Doroty z Wolanowa uczestniczyliśmy w mszy świętej. W procesji z zapalonymi świecami przeszliśmy do zagrody z Alojzowa, gdzie obejrzeliśmy obrzęd tradycyjnego kopcenia domostw w wykonaniu zespołu śpiewaczo-obrzędowego „Korzenie”. Podczas wspólnej biesiady w dworze z Brzeziec obejrzeliśmy widowisko „Matki Bożej Gromnicznej”, poznaliśmy laureatów konkursu na najładniejsza ozdobę choinkową.

Powróciliśmy do domów pełni świątecznych wrażeń.

Joanna Popis – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy            

Galeria zdjęć - w archiwum


26.01.2019 r.

„Zdrowy i Aktywny Senior” w Drzewicy

Dobiegł końca Projekt „Zdrowy i aktywny Senior – wykłady edukacyjne”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt trwał od XI–XII 2018 r.

W projekcie wzięli udział członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy oraz osoby chętne, zainteresowane swoim stanem zdrowia. Do projektu zostali zaproszeni lekarze specjaliści z dziedziny psychiatrii, diabetologii, rehabilitacji ogólnorozwojowej, chorób wewnętrznych, dietetyki.

Każdy uczestnik miał możliwość wyboru interesującego go panelu tematycznego. Osoby z deficytem zdrowotnym chętnie i czynnie uczestniczyły w zajęciach praktycznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się ćwiczenia rehabilitacyjne – gimnastyka ruchowa, badanie stanu zdrowia, ustalenie indywidualnej diety.

W projekcie wzięli udział członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy oraz osoby chętne, zainteresowane swoim stanem zdrowia. Do projektu zostali zaproszeni lekarze specjaliści z dziedziny psychiatrii, diabetologii, rehabilitacji ogólnorozwojowej, chorób wewnętrznych, dietetyki.

Mamy nadzieje, że udział w projekcie wpłynął na poszerzenie wiedzy o naszym zdrowiu.

Joanna Popis – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy            


3.01.2019 r.

Reprezentacja speed-ball z Drzewicy na spotkaniu w Łodzi

W ramach podsumowania Projektu „Łódzkie dla aktywnych seniorów”, 8 grudnia 2018 r. w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Łodzi odbyło się spotkanie uczestników biorących udział w tym projekcie. Jednym z elementów spotkania był pokaz gry w speed-ball. Pani Irena Kwiecień i pan Bogdan Piekarski byli jedynymi z województwa łódzkiego, którzy zaprezentowali zasady gry w speed-ball pod czujnym okiem trenerów pani Marii Smolarskiej i pana Przemysława Wolana. Za upowszechnianie tego rodzaju sportu, na ręce Burmistrza Gminy i Miasta Drzewica, podziękowanie złożył Prezes Zarządu Federacji Speed-ball Polska pan Przemysław Wolan. Aby upowszechniać tę dyscyplinę sportową (która przywędrowała do nas z Egiptu) w naszej miejscowości, zostały zakupione 2 stanowiska do gry w speed-ball.

Mamy nadzieję na zorganizowanie w 2019 r. I Mistrzostw Polski Seniorów w speed-ball w Drzewicy.

Joanna Popis            


30.11.2018 r.

Nasz członek na Festiwalu Folklorystycznym w Odrzywole

18 listopada 2018 r. w ościennej gminie Odrzywół odbył się XI Festiwal Folklorystyczny Kapel, Zespołów, Śpiewaków Ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń Ziemi Przysuskiej.

Na Festiwalu występ solowy dał członek naszego Uniwersytetu Janusz Matysiak, któremu przygrywał pan Stanisław Wolski. Nasz kolega zaśpiewał „Wspomnienie o rodzinnej wiosce Werówce” i „Szła dziewczyna koło młyna”.











Joanna Popis            


30.11.2018 r.

„Zdrowy i aktywny senior” – cykl wykładów nt. zdrowia

W ramach programu prozdrowotnego „Zdrowy i aktywny senior” uczestniczymy (październik, listopad) w cyklu wykładów edukacyjnych z psychiatrii, rehabilitacji, chorób układ krążenia, dietetyki prowadzonych przez lekarzy specjalistów. Mamy nadzieję, że osoby z dysfunkcjami zdrowotnymi znajdą dla siebie odpowiedni panel wykładu, pogłębią swoje wiadomości dotyczące osobistych problemów zdrowotnych.

Joanna Popis            


30.11.2018 r.

Wyjazdy na baseny w ramach zadania publicznego Gminy Drzewica

W ramach zadania publicznego Urzędu Gminy i Miasta w Drzewicy członkowie naszego Uniwersytetu uczestniczą w wyjazdach (październik, listopad) na basen do Przysuchy i Mszczonowa.

Osoby borykające się ze zdrowiem korzystają z solankowych i siarkowych kąpieli, jacuzzi, sauny.

Mamy nadzieję, że wpłynie to na poprawę kondycji naszego zdrowia.

Joanna Popis            


26.10.2018 r.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy

11 października 2018 r. w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy.

Gości powitała Irena Kwiecień, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy. Odśpiewaliśmy Gaudeamus igitur – studencką pieśń hymniczną.

W scenerii biało-czerwonych kwiatów wykład inauguracyjny „Stulecie niepodległej” wygłosiła pani Renata Smolarek. Ze skupieniem i uwagą wsłuchaliśmy się w atmosferę minionego stulecia.

Nowo wstępującym członkom Uniwersytetu wręczono legitymacje członkowskie. Przemówienia okolicznościowe wygłosili zaproszeni goście, zwracając uwagę, że zatrzymał się nam wiek biologiczny i rozwinęła dusza. Działalność Uniwersytetu podsumowała pani Prezes, zwracając jednocześnie uwagę na wyzwania, którym musimy sprostać w przyszłości.

Ukoronowaniem naszej działalności były słowa piosenki i treść wiersza w wykonaniu samych autorów – Janusza Matysiaka i Moniki Król-Kłobuckiej.

Koncert zespołu „Fraction” – „Czy mnie jeszcze pamiętasz?” dał początek wspólnej zabawie.

Kosztowaliśmy również potraw „swojskie jadło” przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebinie.

Joanna Popis UTW DRZEWICA

Pieśń seniorów

Tak niedawno byliśmy młodzi i wszyscy pełni sił.
A dzisiaj każdy myśli, jak długo będzie żył.

Ref.

Niech żyją nam seniorzy przez szereg długich lat,
I w zdrowiu i z uśmiechem niech żyją nam 100 lat,

Używaj pókiś młody, używaj póki czas.
Nie pijaj zimnej wody, a będziesz żył 100 lat.
Pij tylko stare wino, co liczy 200 lat
I kochaj się z seniorką, co ma 60 lat.

Ref.

Ta pieśń dodaje siły i rozwesela Was.
Z nią trzeba iść przez życie, bo teraz mamy czas.
Więc nie żałujmy głosu, śpiewajmy wszyscy wraz
Ta nasza pieśń seniorów, niech rozwesela Was.

Ref.

Choć wielu z nas już dzisiaj, ma posrebrzaną skroń,
Sylwetkę pochyloną i spracowaną dłoń.

Ref.

40 lat po ślubie dziadziuś był jeszcze chwat.
Wspominał młode lata, gdy coś od babci chciał.
A babcia jemu na to: dziadziuś wstydził byś się,
Co dziadziuś chciał od babci, sami domyślcie się

Ref.

Ta pieśń dodaje siły i rozwesela Was.
Z nią trzeba iść przez życie, bo teraz mamy czas.
Więc nie żałujmy głosu, śpiewajmy wszyscy wraz,
a nasza pieśń seniorów niech rozwesela nas.

Ref.

Jak długo na Wawelu Zygmunta bije dzwon,
Niech długo nam żyją wszyscy, co tutaj są.

Ref.

Niech żyją nam seniorzy przez szereg długich lat,
I w zdrowiu i z uśmiechem, niech żyją 200 lat.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza

Gdy się w życie wkrada nuda:
Myślisz, nic już się nie uda.
Gdy porzucasz swe marzenia,
Bo nie wierzysz w ich spełnienia.

Gdy samotnie siedzisz w domu
I łzy ronisz po kryjomu,
To ni chwili już nie zwlekaj,
UTW na ciebie czeka.

Tu talenty swe odkryjesz,
Tu poczujesz znów, że żyjesz.
Tu przyjaciół poznasz nowych
I rozruszasz mięśnie głowy.

Tyle jeszcze do odkrycia.
Że na nudę szkoda życia.
Niech marzenia niegasnące,
Spełnią się po pięćdziesiątce.

Monika Król-Kłobucka

Galeria zdjęć - w archiwum


3.10.2018 r.

Inauguracja Roku Akademickiego 2018/19




15.09.2018 r.

Relaks na termach

U progu jesieni – w czwartek, 13 września – członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy relaksowali się na termach w Uniejowie, chwytając ostatnie promienie letniego słońca.

Termy w Uniejowie są miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. W kompleksie termalno-basenowym korzystaliśmy z gorących kąpieli w leczniczych solankach położonych u podnóża XIV-wiecznego zamku arcybiskupów gnieźnieńskich. Osoby z niepełnosprawnościami z chęcią wchodziły do gorących solanek, basenów, komór lodowych, saun, jacuzzi i innych atrakcji wodnych.

Do domów wróciliśmy odprężeni i bardzo zadowoleni.

Joanna Popis - UTW w Drzewicy.

Galeria zdjęć - w archiwum


10.09.2018 r.

„Narodowe czytanie” w drzewickiej bibliotece

W sobotę, 8 września Biblioteka Samorządowa Gminy i Miasta w Drzewicy przyłączyła się do narodowego czytania pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przy współpracy Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy i Uniwersytetu III Wieku zorganizowała obchody ogólnopolskiej akcji po raz trzeci.

Wybrane fragmenty „Przedwiośnia” czytali przedstawiciele władz miasta, mieszkańcy, a także młodzi aktorzy z grupy teatralnej „Gość”, działającej przy Regionalnym Centrum Kultury, wraz z instruktorką. Ale nie tylko czytali. Podczas spotkania również wspólnie odśpiewali utwory patriotyczne.

Nie tak wytwornie jak we dworze w Nawłoci, ale równie smacznie raczono gości żurem staropolskim. Osoby, które czytały lekturę nagrodzono upominkami, a wszyscy uczestnicy narodowego czytania otrzymali zakładki książkowe, zaprojektowane przez bibliotekę specjalnie na tę okazję.


30.08.2018 r.

Drzewicki UTW na wojewódzkich obchodach

25 sierpnia członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy uczestniczyli w Wojewódzkich Obchodach Dnia Seniora 2018. Uroczystości odbyły się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Skierniewicach.

Wiersz Wisławy Szymborskiej „Jak się czujesz" dał początek prezentacjom twórczości i dorobku kabaretów, klubów, związków seniorów, emerytów, rencistów i inwalidów oraz zespołów artystycznych i kół gospodyń wiejskich z woj. łódzkiego. Podziwialiśmy rękodzieło ludowe, wymienialiśmy doświadczenia, uczyliśmy się tkactwa i wyszywania artystycznego.

Nie zabrakło zabawy przy muzyce gwiazdy senioraliów, zespołu „No To Co", bawiliśmy się znakomicie.

Joanna Popis            


30.08.2018 r.

Słuchacze UTW zwiedzili stolicę

Celem kolejnej wycieczki z udziałem członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy była Warszawa

Na wstępie pobytu w stolicy zwiedziliśmy cmentarz Powązkowski, będący skarbnicą rzeźby i małej architektury, objęty ścisłą ochroną konserwatorską. Oglądaliśmy groby zmarłych artystów oraz bohaterów poległych za wolność naszego kraju, zapalając na nich znicze. W kościele pw. św. Karola Boromeusza uczestniczyliśmy w mszy.

Odwiedziliśmy świątynię i miejsce pochówku bł. Jerzego Popiełuszki – kapelana Solidarności, zamordowanego w barbarzyński sposób. Braliśmy udział w krótkiej lekcji historii i opowieści o tragedii kapelana.

Odbyliśmy spacer po rynku Starego Miasta i placu Zamkowym. W świątyni Opatrzności Bożej zwiedziliśmy Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków.

Pomimo napiętego programu ze zwiedzaniem wszystkich obiektów świetnie poradziły sobie osoby z niepełnosprawnościami. A okazją do podzielenia się wrażeniami z wycieczki było ognisko.

Joanna Popis            


28.06.2018 r.

Na spektaklu w Łodzi

W sobotę, 23 czerwca słuchacze UTW wyruszyli do Teatru Muzycznego w Łodzi na sztukę „Andropauza 3, czyli, jak żyć i nie zwariować”.

Spektakl w znakomitej obsadzie aktorskiej był zabawną opowieścią o tym, że prawdziwe życie zaczyna się dopiero po sześćdziesiątce, że nieważny jest wiek, ale radosne i otwarte serce.

Drzewiczanie spędzili wieczór pełen wzruszeń, zaskoczeń, niespodzianek, a przede wszystkim śmiechu w myśl pieśni finałowej:

Starość nie chroni przed miłością,
lecz miłość chroni przed starością.
Bo prawda jest taka, że się nie starzeje
serce, które kocha i wiecznie się śmieje.

Joanna Popis            


30.06.2018 r.

Podsumowania i plany drzewickiego UTW

21 czerwca 2018 r. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy podsumował pierwszy rok działalności. Uroczyste spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Regionalnego Centrum Kultury.

W swoim wystąpieniu przewodnicząca stowarzyszenia Irena Kwiecień podsumowała mijający rok akademicki 2017/2018: – Pracowaliśmy bardzo aktywnie, realizując wiele zadań i projektów. Braliśmy udział we wszystkich możliwych formach zajęć, które opierają się na szeroko pojętej aktywizacji ludzi dojrzałych – intelektualnej, społecznej i fizycznej. Mieliśmy okazję pogłębiać wiedzę i bardzo ciekawie spędzać wolny czasu. W przyszłości chcemy skorzystać z kolejnych atrakcyjnych propozycji programowych, a nawet (jak zasugerowała jedna ze słuchaczek) pojechać na zieloną szkołę.

Przy melodii utworu zespołu Queen „We Are The Champions” nauczycielka Magdalena Drążkiewicz-Białek rozdała certyfikaty ukończenia I etapu lektoratu z języka angielskiego. Podsumowując wspólną pracę, przytoczyła sentencję Cum doceo, disco (Kiedy uczę, uczę się), która znakomicie sprawdziła się podczas realizacji kursu. Cieszymy się, że byliśmy dla naszej lektorki inspiracją do działania oraz źródłem energii do pracy. Dziękujemy za słowa „You are the champions” (Jesteście mistrzami).

Oto tekst jej całego wystąpienia.

Szanowni Państwo!

Drodzy Studenci i Słuchacze Uniwersytetu III Wieku w Drzewicy!

Miło mi jest poinformować, że pomyślnie dobiegł końca I etap lektoratu z języka angielskiego w roku akademickim 2017/2018.

Chciałabym przedstawić krótkie sprawozdanie oraz podzielić się refleksją z przeprowadzonych zajęć, w których, Szanowni Studenci, braliście systematyczny i czynny udział, przełamaliście barierę językową, nauczyliście się wielu podstawowych słów i zwrotów niezbędnych w codziennej komunikacji, ćwiczyliście umiejętności praktyczne (słuchania i czytania ze zrozumieniem, pisania krótkich form użytkowych oraz mówienia), a przede wszystkim miło spędziliście czas.

Nasza współpraca okazała się owocna, gdyż widoczne są jej efekty. Jestem z Was dumna, drodzy Studenci, ponieważ po pierwszej edycji kursu potraficie m.in. przedstawić siebie i najbliższych, stosować formuły powitalne i pożegnalne w języku angielskim, znacie alfabet i liczebniki, potraficie układać zdania z czasownikiem 'być' w liczbie pojedynczej i mnogiej. Umiecie także zapytać o cenę, datę, godzinę. Ponadto, operujecie słownictwem z zakresu takich działów tematycznych, jak: rodzina, dni tygodnia, miesiące, pory roku, pogoda. Potraficie opisać swoje samopoczucie, wygląd zewnętrzny oraz cechy charakteru. Znacie wyrażenia stosowane w poszczególnych sytuacjach życia codziennego oraz życzenia okolicznościowe.

Słynne przysłowie „Cum doceo, disco” – gdy nauczam uczę się, sprawdziło się podczas realizacji naszego kursu.

Musicie wiedzieć, że bazą do tworzenia notatek oraz ustalania tematyki zajęć były wnioski wyciągane po każdym spotkaniu z Wami. Byliście dla mnie inspiracją do działania oraz źródłem energii do pracy. Na podstawie naszej współpracy ukazała się publikacja do nauki języka angielskiego, której jesteście współautorami. Jesteście w posiadaniu „Poziomu I kursu do nauki języka angielskiego – 1 stopnia wtajemniczenia”.

Drodzy Studenci! Jesteście niesamowitym przykładem na to, że języka można nauczyć się w każdym wieku, niezależnie od posiadanych kwalifikacji. Wystarczą chęci, determinacja do nauki i pozytywne nastawienie. Podziwiam Was, ponieważ tworzycie zgraną i zdyscyplinowaną grupę, w której można prężnie działać i rozwijać się.

Cieszę się, że miałam okazję podzielić się z Wami swoją wiedzą i pasją zarazem, a dzięki Wam mogłam udoskonalić swój warsztat pracy i zdobyć nowe doświadczenie, jakim jest praca z dorosłymi. Stwierdzam, że dla mnie to nie był stracony czas!

Dziękuję Wam za szczerość, otwartość i zaangażowanie w proces edukacyjny, uśmiech oraz dobre słowo.

Życzę Wam udanego wakacyjnego odpoczynku, regeneracji sił oraz zapału do nauki i systematycznej pracy od października.

Biorąc za przykład tegorocznych absolwentów zapraszam pozostałych członków Stowarzyszenia do udziału w lektoracie w przyszłym roku akademickim.

Dziękuję pani Prezes Stowarzyszenia – p. Irenie Kwiecień za współpracę i deklaruję jej kontynuację w kolejnym roku akademickim.

A teraz zapraszam po odbiór pamiątkowych dyplomów. Są to certyfikaty dla aktywnych studentów i słuchaczy lektoratu języka angielskiego.

Ladies and Gentlemen! – You are the champions!

Z kolei nauczyciel informatyki, Stefan Kowal, podziękował uczestnikom kursu komputerowego. Podkreślił ich aktywność i kreatywność.

Głos zabrał również burmistrz Janusz Reszelewski.

– Niezależnie od wieku można realizować swoje pasje, hobby, zainteresowania. Żeby tylko chciało się chcieć – tymi słowami podsumował pierwszy rok naszej pracy.

A my udajemy się teraz na wakacyjny wypoczynek, aby zregenerować siły do pracy w nowym roku akademickim.

(JP)

Galeria zdjęć - w archiwum


17.06.2018 r.

Członkowie UTW w Stegnie

W tym roku członkowie UTW od 4–11 czerwca przebywali na wypoczynku w miejscowości Stegna – perła mierzei, malowniczo usytuowana pomiędzy wodami Morza Bałtyckiego, Wisły i Szkarpawy. Latem zamienia się ona w tętniącą życiem miejscowość letniskową.

Zakwaterowani byliśmy w domkach w sosnowym przybałtyckim lesie.

W Stegnie zwiedziliśmy XVII-wieczny kościół z wystrojem barokowym, podziwialiśmy zabytkowe drewniane domy o konstrukcji zrębowej, domy typu holenderskiego, willowego, domy z żółtej cegły o skomplikowanej architekturze, częściowo o konstrukcji szkieletowej, dworzec kolejki wąskotorowej oraz ,,Komnatę bursztynową” – prywatne muzeum bursztynu z pięknymi okazami jantaru.

Podziwialiśmy nadmorski krajobraz wędrując piaszczystymi, długimi i dzikimi plażami wybrzeża morskiego do Jantaru i Sztutowa. Szukaliśmy i zbieraliśmy bursztyny i muszle wyrzucone przez morskie fale. Zażywaliśmy morskich i słonecznych kąpieli.

W Krynicy Morskiej odbyliśmy rejs widokowy po Zalewie Wiślanym.

Odwiedziliśmy Malbork – zamek, potęgę rycerstwa krzyżackiego.

W Gdańsku zwiedziliśmy Starówkę z zabytkowymi kamienicami, Dwór Artusa, fontannę Neptuna, Bazylikę Mariacką, Wielki Młyn oraz Westerplatte – symbol wybuchu II wojny światowej.

W katedrze Oliwskiej wysłuchaliśmy koncertu organowego.

Ciekawe okazy roślin podziwialiśmy w ogrodach w Parku Oliwskim.

Zwiedziliśmy Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Wypoczęci, pełni zapału do pracy, wróciliśmy w rodzinne strony.

UTW, Joanna Popis

Galeria zdjęć - w archiwum


22.04.2018 r.

Wymiana doświadczeń życiowych

W RCK odbyło się spotkanie pokoleń, w którym uczestniczyli członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków.

Inicjatywa wpisywała się w zadania realizowane przez UTW i społeczność szkolną. Jednym z celów UTW jest bowiem międzypokoleniowa wymiana doświadczeń, natomiast nauczycielka Martyna Żach w ramach grantu oświatowego pn. „Etyka dla smyka, czyli co piszczy w głowie” realizuje zadanie dydaktyczne „Co to jest mądrość życiowa”.

Ze słuchaczami Uniwersytetu spotkali się uczniowie klas IIIb i IIId, którzy mieli okazję zapoznać się z działalnością stowarzyszenia i porozmawiać o życiowym dorobku studentów 50+, a przez to nabrać szacunku do osób starszych i uświadomić sobie ich potrzeby.

Ta ciekawa lekcja była znakomitą wymianą doświadczeń i na pewno zaprocentuje w przyszłości Zajęcia prowadzono w grupach. Dzieci mogły nauczyć się od dorosłych mądrości życiowej, spokoju, rozwagi, samodzielności, odpowiedzialności, miłości do ludzi, kultury i dobrego zachowania czy też tradycji i zwyczajów. Z kolei dorośli dostrzegli wśród młodszych rozmówców radość życia, szczerość, swobodę mówienia o swoich myślach, ciekawość świata, odwagę i uśmiech.


18.05.2018 r.

Aktywni seniorzy z Drzewicy

Od 1 września 2017 r. do 18 kwietnia 2018 r. realizowano w Drzewicy pilotażowy projekt Urzędu Marszałkowskiego pn. „Łódzkie dla aktywnych seniorów”. Był to cykl bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych, prowadzonych dwa razy w tygodniu dla grupy osób.

Zajęcia realizowane przez Marię Smolarską odbywały się w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków. Brało w nich udział 37 seniorów podzielonych na dwie grupy. Każda otrzymała drobny sprzęt sportowo-rekreacyjny.

Projekt, którego głównym celem było zwiększenie aktywności ruchowej wśród osób starszych poprzez atrakcyjne formy zajęć, składał się z dwóch bloków. Pierwszy obejmował zajęcia z gimnastyki ogólnorozwojowej z elementami ćwiczeń na zdrowy kręgosłup, natomiast drugi – gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem różnorodnego sprzętu sportowego, a także zajęcia taneczne. Całość została dostosowana do możliwości ruchowych uczestników i ich zainteresowań.

Podsumowaniem była impreza rekreacyjno-sportowa zorganizowana przez głównego realizatora projektu – Łódzką Federację Sportu. Miała miejsce w obiektach Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz Wyższej Szkoły Sportowej im. Kazimierza Górskiego w Łodzi.

W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób z 10 gmin i miast (Dłutowa, Drzewicy, Konopnicy, Lgoty Wielkiej, Łodzi, Rokicin, Szczercowa, Uniejowa, Zelowa i Zgierza). Gośćmi honorowymi byli: marszałek województwa Witold Stępień, wicemarszałek Dariusz Klimczak i członkini zarządu województwa Joanna Skrzydlewska. Samorządowcy wręczyli podziękowania instruktorom prowadzącym zajęcia projektowe oraz zainaugurowali rozgrywki sportowe.

W programie imprezy znalazły się m.in. zajęcia taneczne. Swoje walory sportowe i artystyczne zaprezentowała właśnie grupa z Drzewicy, która wykonała tańce oraz pięknie zaśpiewała i zagrała, promując województwo łódzkie. Na boisku również była widoczna. Aktywnie włączyła się w biegi sztafetowe, tory przeszkód, skoki, rzuty i pozostałe konkurencje. Okazało się, że mamy bardzo szybką zawodniczkę – panią Marię Dąbrowską, która uzyskiwała świetne czasy w konkurencjach szybkościowych i na torach przeszkód.

Zabawa była znakomita. Na zakończenie drzewiczanie otrzymali upominki oraz dyplomy.

Dodajmy, że zarząd województwa ogłosił otwarty konkurs ofert na kontynuację projektu w okresie od 1 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. Kwota przeznaczona na realizację wynosi 220 tys. zł. Już teraz wiadomo, że w Drzewicy ponownie powstaną dwie grupy.

W niedzielę, 13 maja aktywni seniorzy przystąpili do udziału w projekcie „Speed-ball dla seniorów”. Szkolenie w hali SP im. Polskich Olimpijczyków poprowadził Zbigniew Bizoń – mistrz Polski i brązowy medalista 29 Mistrzostw Świata w Speed-Ballu. Niebawem napiszemy więcej o projekcie.


17.05.2018 r.

Podziwialiśmy Mały Rzym

Członkowie UTW, razem z opoczyńskimi amazonkami i osobami z niepełnosprawnościami, po raz kolejny wybrali się na wspólne podróżowanie. W sobotę, 19 maja zwiedzili Sandomierz, ale nie tylko...

W drodze do jednego z najstarszych i najpiękniej położonych miast Polski, nazywanego czasem Małym Rzymem, odwiedziliśmy Wąchock, miasteczko słynące z popularnych dowcipów. Na skwerze obok rzeki Kamiennej ruszyliśmy Aleją Humoru pod pomnik sołtysa, by na fotografii uwiecznić tu swój pobyt.

Wędrówkę po leżącym nad Wisłą i na siedmiu wzgórzach Sandomierzu rozpoczęliśmy przejściem przez Wąwóz Królowej Jadwigi, który zyskał miano najpiękniejszego wąwozu na ziemi sandomierskiej. Zapoznaliśmy się z historią królewskiego miasta oraz jego niezwykłymi zabytkami.

Z tarasu widokowego Bramy Opatowskiej z drugiej połowy XIV w. podziwialiśmy panoramę okolic. Jest to jedyna zachowana brama wjazdowa do miasta. Na rynku obejrzeliśmy kamienice mieszczańskie, ratusz, pałac biskupi, dzwonnicę. Bez niespodzianek, obaw i przeszkód przeszliśmy przez „Ucho igielne” – Furtę Dominikańską, która jest fragmentem istniejących niegdyś murów obronnych.

Zwiedziliśmy główny i najstarszy obiekt sakralny diecezji sandomierskiej – bazylikę katedralną z XIV w., gotycką budowlę wzniesioną z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Oglądaliśmy zbiory muzealne w Domu Długosza, Collegium Gostomianum, spichlerz, zamek kazimierzowski i inne obiekty sakralne.

Do samodzielnego odkrywania Sandomierza zainspirowały nas osobliwości tego miasta. Mały Rzym jest bowiem światową stolicą krzemienia pasiastego. Na rynku szukaliśmy wielkiego pierścienia z krzemieniem pasiastym. Ogromne wrażenie zrobiły na nas Góry Pieprzowe zwane Pieprzówkami – odsłaniają bardzo stare skały kambryjskie liczące 500 milionów lat. Osobliwością są tu skupiska 15 gatunków dzikiej róży, z których najrzadsza jest rosa waga. Również kazimierzowska korona, którą król zakładał na zbroję, szachy z rogu jelenia z XI–XII w. oraz scenerie, gdzie nagrywano filmy i seriale, pogłębiły naszą wiedzę o Sandomierzu.

Ostatnim miejscem naszego podróżowania był Kałków. Tu uczestniczyliśmy w mszy za ojczyznę oraz w osobistych intencjach.

Cała wycieczka okazała się bardzo udana. Byliśmy pod dużym wrażeniem tego, co zobaczyliśmy. Mamy nadzieję na dalsze wspólne podróżowanie.

Joanna Popis

Galeria zdjęć - w archiwum


12.05.2018 r.

Integracja na wycieczce

W ciepłą i słoneczną sobotę, 12 maja odbyła się wycieczka do Spały i okolic, zorganizowana przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy.

Jako że inicjatywa miała charakter integrujący różne środowiska, uczestniczyli w niej członkowie UTW, drzewiccy emeryci i renciści, pracownicy Centrum Integracji Społecznej oraz amazonki, emeryci i renciści z Opoczna, a wśród nich osoby z niepełnosprawnościami.

Trasa obejmowała najpierw Ossę (gm. Odrzywół). Miejscowość, w której urodził się ks. Jan Zieja, zasłynęła walkami podczas powstania styczniowego 1863 roku. Już w Studziannie-Poświętnem, u progu bazyliki z I połowy XVIII wieku, powitał nas ks. Włodzimierz Mleczko. Uczestniczyliśmy w mszy i podziwialiśmy wnętrze bazyliki z obrazem Świętej Rodziny. Wysłuchaliśmy ciekawych informacji o eksponatach znajdujących się w zbiorach przykościelnego muzeum.

W Inowłodzu odbyliśmy spacer z historią w tle. W towarzystwie miejscowego mnicha zwiedziliśmy i zapoznaliśmy się z historią kościoła pw. św. Michała Archanioła, zamku Kazimierza Wielkiego, synagogi z XIX w. i kościoła św. Idziego. Ze wzgórza podziwialiśmy rozciągającą się dolinę Pilicy.

Kolejnym etapem wycieczki były bunkry w Konewce z atrakcjami przygotowanymi dla turystów. Na chwilę wpadliśmy też do Tomaszowa Mazowieckiego, zwiedzając Groty Nagórzyckie – pozostałość po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, a także Skansen Rzeki Pilica. Spacerkiem udaliśmy się do Niebieskich Źródeł. W Spale zwiedziliśmy m.in. kościół pw. Matki Bożej Królowej Polskiej, park w stylu angielskim z wieloma ciekawymi okazami drzew, żeliwny pomnik żubra oraz żelbetonowy most na Pilicy z 1936 r.

Końcowym punktem wyjazdu był szaniec Hubala w Anielinie. Pod obeliskiem zapalono znicz w hołdzie poległym za naazą wolność podczas II wojny światowej.

Joanna Popis - organizatorka wycieczki, członkini UTW

Galeria zdjęć - w archiwum


UTW w Drzewicy promuje speed-ball

W ramach projektu „Sportownia Seniorów” Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy wzięli udział w „Akademii Speed-ballu”. Tajniki gry odkrywał przed nimi brązowy medalista mistrzostw świata.

Speed-ball to innowacyjna, wywodząca się z Egiptu gra, która w krótkim czasie podbiła serca zawodników w szesnastu polskich województwach. Na czym polega? Piłeczka na półtorametrowej żyłce przymocowana jest do stojaka, a zawodnicy za pomocą rakietki uderzają ją w taki sposób, aby rotowała wokół masztu. Rozgrywki odbywają się w systemie singlowym, czyli parach, w deblu (rywalizują dwie dwuosobowe drużyny), a także w pojedynkę i systemie sztafetowym.

Do tej pory speed-ball był domeną młodych zawodników, ale dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu ASOS osiem uniwersytetów trzeciego wieku lub klubów seniora zostało przeszkolonych z zasad gry i zaopatrzonych w sprzęt. UTW w Drzewicy jest jednym z nich.

Drzewickie szkolenie miało miejsce w hali SP im. Polskich Olimpijczyków. Instruktaż prowadził Zbigniew Bizoń – mistrz Polski i brązowy medalista mistrzostw świata. Seniorzy byli bardzo zadowoleni.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Sportownia w partnerstwie z ośmioma organizacjami zrzeszającymi seniorów zakłada wyłonienie u każdego z partnerów lidera-seniora, który zostanie przeszkolony do prowadzenia zajęć ze speed-ballu. Liderzy będą mieli możliwość zorganizowania w swoich społecznościach cyklów wydarzeń popularyzujących sport wśród osób starszych.

Speed-ball posiada szereg zalet korzystnych dla seniorów. Gra nie obciąża stawów, ma dobroczynny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego, wzmacnia wytrzymałość. Ten sport uprawiać mogą osoby starsze o różnym stopniu sprawności fizycznej, także posiadające grupę inwalidzką, nie obawiając się odniesienia kontuzji. – Chcemy pomóc seniorom wyjść z domu i dać im możliwość aktywnego sposobu zadbania o własne zdrowie – i nie tylko o zdrowie, lecz również o dobre samopoczucie. Doprawdy niewiele sportów nadaje się do tego tak dobrze, jak odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych, a także prosty do opanowania speed-ball – podkreśla Izabela Janczak-Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia.


Zajęcia dla aktywnych seniorów

W Drzewicy ruszyły bezpłatne zajęcia ogólnorozwojowe w ramach projektu „Łódzkie dla aktywnych seniorów”.

Gmina Drzewica jako jedna z 25 jednostek zakwalifikowała się do projektu „Łódzkie dla aktywnych seniorów", realizowanego przez Łódzką Federację Sportu ze środków województwa.

Jego ideą jest organizacja i prowadzenie dla grupy osób w wieku 60+ systematycznych zajęć rekreacyjno-sportowych z elementami gimnastyki i ćwiczeń poprawiających cechy motoryczne z uwzględnieniem zagadnień dotyczących układu krążenia czy układu oddechowego.

Bezpłatne zajęcia realizowane są w dwóch blokach. Pierwszy obejmuje podstawy gimnastyki ogólnorozwojowej lub profilaktycznej z elementami rehabilitacji układu ruchu, uwzględniając zagadnienia teoretyczne. Drugi zawiera gry i zabawy ruchowe, a także zajęcia ruchowe i sezonowe (np. nordic walking).

Bezpłatne zajęcia realizowane są w dwóch blokach. Pierwszy obejmuje podstawy gimnastyki ogólnorozwojowej lub profilaktycznej z elementami rehabilitacji układu ruchu, uwzględniając zagadnienia teoretyczne. Drugi zawiera gry i zabawy ruchowe, a także zajęcia ruchowe i sezonowe (np. nordic walking).

Zapisów można dokonywać osobiście i telefonicznie u Marii Smolarskiej (tel. 695 725 985) lub w siedzibie ZEAS (budynek UGiM, pokój nr 27, tel. 505 578 277).

Uczestnicy zajęć powinni stanowić grupę, która nie może liczyć mniej niż 15 osób i nie przekroczy 20 osób. W przypadku większego zainteresowania zostanie utworzona lista rezerwowa. Realizacja programu przewidziana jest do końca kwietnia 2018 r.


8.12.2017 r.

Wieczór z twórczością Wacława Bombicza

W piątek, 8 grudnia w sali konferencyjnej Regionalnego Centrum Kultury odbył się wieczór poetycki Wacława Bombicza - drzewiczanina mieszkającego obecnie w Tomaszowie Mazowieckim. Spotkanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Samorządową Gminy i Miasta, Towarzystwo Przyjaciół Drzewicy oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy.

Frekwencja dopisała. Na spotkanie przybyło kilkadziesiąt osób – przede wszystkim członków TPD i UTW, ale nie tylko. Wśród gości był etnolog i etnomuzykolog, dr Jan Łuczkowski z Opoczna.

Organizatorki wieczoru: kierowniczka Biblioteki Samorządowej Maria Bilenc, przewodnicząca TPD Anna Reszelewska i prezes UTW Irena Kwiecień zaprezentowały na wstępie wiersz Wacława Bombicza pt. „Wyznanie", pochodzący z wydanego przez Towarzystwo tomiku „Bajki, fraszki, dyrdymały. Powroty". Pozycja zawiera kilkadziesiąt utworów o różnorodnej tematyce, zarówno dowcipnych, ironicznych, sarkastycznych, jak i nostalgicznych, wyrażających tęsknotę m.in. za rodzinnym miastem. Całość ukazuje duży talent i potencjał twórczy drzewiczanina.

O swojej drodze poetyckiej – trzeba przyznać dość nietypowej – bardzo ciekawie opowiedział sam autor. Pierwsze próby twórcze odbywał już na studiach, wraz z kolegami planował założenie kabaretu, ale to nie wypaliło. Jak się okazało, poezja musiała poczekać kilkadziesiąt lat. Dopiero po zmianie ustroju, kiedy losy rzuciły go za granicę – do Irlandii, zaczął pisać z tęsknoty. Miał wtedy ponad 50 lat. Pisał do szuflady, dla swojej przyjemności, bardzo często w trakcie drogi do pracy. Były to raczej krótkie formy oraz zabawy słowem. Z czasem zaczął rozwijać swój warsztat.

– W tych wierszach było trochę ironii, absurdu. Nie było patosu czy górnolotnych myśli. Pisałem jako obserwator, komentator, krytyk różnych codziennych rzeczy, które potrafiłem zauważyć – mówi pan Wacław. – Będąc w Irlandii, wziąłem się też za limeryk, który ma to do siebie, że w przeważającej części jest utworem sprośnym, wulgarnym, dlatego nie wszystko, nadaje się do druku. W podejściu do limeryku jestem ortodoksyjny, przestrzegam stałego kanonu. To piękna zabawa. Po limerykach zająłem się jeszcze bajkami, fraszkami.

Po powrocie do Polski swoją twórczość zapisał w komputerze. Niestety, urządzenie uległo awarii podczas burzy. – Odtworzyłem utwory, które pamiętałem, ale te pierwsze formy poszły w niepamięć – przyznał poeta.

Po kilku latach spędzonych nad Drzewiczką pan Wacław znowu wyjechał. Wraz z żoną przeniósł się na stałe do Tomaszowa Mazowieckiego. – Szczególnie w pierwszych miesiącach po wyjeździe starałem się zapełnić pustkę i próżnię wspomnieniem. Wyjazd po 60 latach życia ze swojej rodzinnej miejscowości to jak wyrwanie korzeni – mówi. – Ponadto po wyjeździe otrzymywałem kwartalniki „Wieści znad Drzewiczki", dlatego chciałem się w jakiś sposób zrewanżować Towarzystwu Przyjaciół Drzewicy. W tych wierszach wracam więc do Drzewicy, oddając to, co jej zawdzięczam. Mam nadzieję, że sprawiam przyjemność czytelnikom.

Pan Wacław przeczytał kilkanaście utworów własnego autorstwa, nie tylko tych wydanych w tomiku, otrzymując wielkie brawa od słuchaczy. Były gratulacje i słowa pochwały za profesjonalizm i pracowitość od dra Jana Łuczkowskiego, który wygłosił okolicznościową prelekcję.

Gość z Opoczna wręczył książkowe upominki przewodniczącej TPD Annie Reszelewskiej i burmistrzowi Januszowi Reszelewskiemu. Sam zaś odebrał statuetkę z okazji 30-lecia placówki kultury w Drzewicy. Takie samo wyróżnienie od dyrektora RCK Krzysztofa Kowalskiego otrzymał również drzewicki poeta.

Spotkanie stanowiło okazję do dyskusji o poezji oraz krótkiej prezentacji twórczości innych lokalnych poetów, przede wszystkim Moniki Kłobuckiej, która swoje wiersze recytowała z pamięci. Był czas na dedykacje od Wacława Bombicza oraz wspólny poczęstunek. Wszyscy uznali, że podobne wieczory powinny odbywać się częściej.


29.10.2017 r.

„Gaudeamus igitur” po raz pierwszy w Drzewicy

19 października w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy. Legitymacje studenckie odebrało prawie 50 osób.

Uniwersytet Trzeciego Wieku to nowe stowarzyszenie na mapie Drzewicy, powstałe z inicjatywy burmistrza oraz grupy zaangażowanych społecznie mieszkańców. Jest skierowane do osób 50+, bazując na szeroko pojętej aktywizacji ludzi dojrzałych – intelektualnej, społecznej i fizycznej. Stanowi znakomitą formę aktywizacji, pogłębiania wiedzy, ciekawego spędzania wolnego czasu, rekreacji i wypoczynku.

Na czele UTW stoi prezes Irena Kwiecień. Funkcję wiceprezesa pełni Anna Reszelewska, sekretarza Wiesława Reruch, skarbnika Barbara Szczepańska. Skład zarządu dopełnia członkini Joanna Popis.

Jako że organizacja została zarejestrowana w połowie stycznia br., a stałe funkcjonowanie rozpoczęła wiosną, jej oficjalne otwarcie przypadło na inaugurację roku akademickiego 2017/2018. Oprócz członków stowarzyszenia zgromadziło samorządowców, przedstawicieli lokalnych instytucji, a także delegacje zaprzyjaźnionych uniwersytetów z Opoczna, Tomaszowa Mazowieckiego i Przysuchy. – Jesteśmy w momencie historycznym dla Drzewicy – zaznaczył burmistrz Janusz Reszelewski. – Nowe stowarzyszenie wpisuje się w politykę senioralną tworzoną przez gminę wespół z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami. Chodzi o to, by działania kierowane do osób w średnim, starszym i podeszłym wieku wypływały z oczekiwań samych zainteresowanych, by po zakończeniu pracy zawodowej nadal być aktywnym.

Za zaangażowanie w tworzenie UTW burmistrz podziękował Irenie Kwiecień, wręczając kwiaty i okolicznościowy dyplom. Oby Uniwersytet przyniósł nam to, czego oczekujemy, by jesień życia była piękna i słoneczna – powiedziała pani prezes.

Pierwszy raz w dziejach miasta zabrzmiał hymn studentów „Gaudeamus igitur”. Po tej podniosłej chwili zebrani wysłuchali wystąpienia szefowej UTW, która przybliżyła historię powstania, cele i obecny kształt organizacji.

Nasze stowarzyszenie zrzesza aktualnie 50 członków – 42 kobiety i 8 mężczyzn. To dobry zaczątek – przyznała Irena Kwiecień. – Słuchacze UTW mają szansę rozwoju w różnych dziedzinach życia. Na wszystkich czekają ciekawe zajęcia – edukacyjne, prozdro¬wotne, rekreacyjne, turystyczne. Chcemy współpracować z młodym pokoleniem mieszkańców. Zależy nam również na poznawaniu ciekawych ludzi.

Jak się okazuje, już pierwsze miesiące działalności obfitowały w szereg inicjatyw. Zajęcia informatyczne prowadzone przez Stefana Kowala (dotychczas w formie wolontariatu), trzy wyjazdy na spektakle do Teatru Muzycznego w Łodzi, cotygodniowe wizyty na basenie w Przysusze, relaks w termach w Mszczonowie, marsze z kijkami nordic walking, wycieczka do Kazimierza nad Wisłą i wakacyjny wypoczynek w Krynicy Górskiej to tylko część aktywności z udziałem drzewickich studentów 50+.

We wrześniu rozpoczęły się zajęcia z gimnastyki prowadzone dwa razy w tygodniu przez Marię Smolarską w ramach marszałkowskiego programu „Aktywny senior”. Niebawem ruszą lektoraty języka angielskiego (Magdalena Drążkiewicz-Białek) i języka niemieckiego (Daniel Działak). W planach są jeszcze wieczorki integracyjne oraz zajęcia w kilku sekcjach, oprócz informatycznej i językowych również rękodzieła artystycznego, plastycznej, śpiewu i tanecznej.

Przed nami wiele interesujących aktywności. Chcemy pokazać, że w dojrzałym wieku można miło spędzać wolne chwile. Oczywiście cały czas zapraszamy do wstępowania w szeregi naszego stowarzyszenia – dodała pani prezes.

Dyrektorka Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi Anna Mroczek zapowiedziała współpracę z UTW. – Powinno się promować ludzi, którzy z różnych powodów skończyli aktywność zawodową, ale dalej chcą wykorzystywać swoje życiowe i zawodowe doświadczenie Drzewica jest miejscem, które stwarza takie możliwości – powiedziała, informując o działającej od kilku miesięcy Społecznej Radzie Seniorów Województw Łódzkiego oraz właśnie wprowadzanej Regionalnej Karcie Seniora 60+.

Inauguracyjny wykład dała dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie Wiesława Kurowska, która mówiła o roli UTW w polityce senioralnej. Wspomniała także o pomocy w zakresie usług społecznych i zdrowotnych, jaką daje Centrum Usług Społecznych obejmujące zasięgiem, m.in. gminę Drzewica.

Kulminacją uroczystości było wręczenie legitymacji studenckich oraz gadżetów (notesów, długopisów i znaczków na wyjazdy). W ceremonii brali udział: pani prezes UTW, dyrektorka RCPS, burmistrz, przewodniczący RGiM Marian Kalużny i drzewicki proboszcz, ks. kan. Adam Płuciennik. Podczas okolicznościowych przemówień zarząd stowarzyszenia odebrał szereg podziękowań, gratulacji i życzeń.

Nie zabrakło części artystycznej. Jako pierwszy wystąpił Janusz Matysiak, który zaśpiewał piosenkę o Drzewicy: Później scenę opanował „Fraction Band” z Łodzi, wykonując niezapomniane przeboje z lat 60., 70. i 80. Koncert stanowiący swego rodzaju podróż sentymentalną wyraźnie przypadł do gustu publice. Były nawet tańce pod sceną. Całość zakończyła się poczęstunkiem.

UTW mieści się w Regionalnym Centrum Kultury. Zarząd dyżuruje w każdy czwartek w godz. 10.00–12.00 w pokoju nr 30 (parter).


30.04.2017 r.

Ruszyły pierwsze zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Mimo że oficjalna inauguracja roku akademickiego nastąpi w październiku, nowo powstały Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy już działa bardzo prężnie. Każdego tygodnia w szeregi UTW przystępują nowi członkowie. Obecnie stowarzyszenie skupia ponad 30 aktywnych osób. Na wszystkich czekają ciekawe i różnorodne zajęcia – edukacyjne, prozdrowotne, rekreacyjne, turystyczne czy integracyjne.

Zainteresowani słuchacze biorą udział w zajęciach informatycznych prowadzonych w formie wolontariatu przez nauczyciela Stefana Kowala. Co czwartek drzewiccy studenci korzystają z basenu w Przysusze. Nie brakuje również innych aktywności. Cotygodniowy marsz z kijami nordic walking to świetny sposób na poprawienie formy fizycznej, szczególnie dla osób z chorymi stawami i problemami z kręgosłupem. Jest też znakomitą okazją do integracji grupy.

Słuchacze UTW mają już za sobą pierwszy wyjazd. W poniedziałek, 24 kwietnia wyruszyli do Teatru Muzycznego w Łodzi, gdzie obejrzeli spektakl „Dwie połówki pomarańczy”.

Na najbliższy okres zaplanowali kolejne atrakcje, w tym:

Wstąp w szeregi naszej społeczności. Uniwersytet Trzeciego Wieku jest wspaniałą formą aktywizacji, pogłębiania wiedzy oraz spędzania wolnego czasu, rekreacji i wypoczynku. UTW w Drzewicy mieści się w Regionalnym Centrum Kultury. Zarząd dyżuruje tu w każdy czwartek w godz. 10.00-12.00. Zapraszamy!

Zarząd UTW


28.03.2018 r.

Pierwsze absolutorium w UTW

22 marca odbyło się walne zebranie sprawozdawcze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy

Obrady miały na celu podsumowanie pierwszego roku działalności UTW. Został bowiem zarejestrowany w połowie stycznia 2017 roku, a stałe funkcjonowanie rozpoczął w miesiącach wiosennych. Jego oficjalne otwarcie – połączone z inauguracją roku akademickiego 2017/2018 – nastąpiło 19 października.

Początek działalności UTW trzeba uznać za bardzo udany. Pierwszy rok stał pod znakiem szybkiego rozwoju organizacji (liczba członków przekroczyła 60) i obfitował w szereg inicjatyw na wysokim poziomie. Różnorodna gama propozycji skierowanych do osób 50+ opierała się na szeroko pojętej aktywizacji ludzi dojrzałych – intelektualnej, społecznej i fizycznej. Słuchacze uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, prozdrowotnych, rekreacyjnych oraz turystycznych.

Nic więc dziwnego, że zarząd stowarzyszenia (prezes Irena Kwiecień, wiceprezes Anna Reszelewska, sekretarz Wiesław Reruch, skarbnik Barbara Szczepańska, członkini Joanna Popis) otrzymał jednogłośne absolutorium za działalność w 2017 roku. Został też pozytywnie oceniony przez uczestniczącego w obradach burmistrza Janusza Reszelewskiego.

Oprócz podsumowań zebranie stanowiło okazję do nakreślenia planów na przyszłość. A te są bardzo ambitne. Drzewicki UTW zamierza realizować zadania statutowe również poprzez współpracę z innymi organizacjami, m.in. UTW w Gogolinie, policją (tematyka dotycząca zagrożeń, na które narażeni są starsi ludzie), Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie (prawa emeryta) oraz Centrum Integracji Społecznej (międzypokoleniowa wymiana doświadczeń życiowych). W planach są ponadto zajęcia z ratownikiem medycznym i nauka pierwszej pomocy przedmedycznej.


7.09.2017 r.

Popołudnie pod znakiem wspólnego czytania

Jak co roku do ogólnopolskiej akcji narodowego czytania przyłączyła się Biblioteka Samorządowa w Drzewicy wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Drzewicy oraz – po raz pierwszy – z Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Spotkanie odbyło się w sobotnie popołudnie, 2 września. Miało mieć miejsce na świeżym powietrzu, ale ze względu na niesprzyjającą aurę zostało przeniesione do Regionalnego Centrum Kultury.

Podobnie jak w całym kraju uczestnicy spotkania czytali fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego – dramat z podziałem na role. Rozpoczął burmistrz Janusz Reszelewski, prezentując najpierw Dekorację, a później rolę Poety.

Czytaniu towarzyszyła wymiana refleksji na temat utworu. Nie zabrakło muzyki weselnej, tańca oraz wspólnej biesiady.


4.08.2017 r.

Studenci UTW wypoczywali w Krynicy

Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy spędzają wakacje bardzo aktywnie. Od 9 do 16 lipca przebywali w Krynicy-Zdroju, „królowej” polskich uzdrowisk.

Pobyt w Krynicy to pasmo nieustającego poznawania atrakcji turystycznych. Wędrowaliśmy, m.in. Krynickim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich, zwiedzając zabytkowe cerkwie – drewniane i murowane. Zachwycaliśmy się ogrodami biblijnymi i ogrodami sensorycznymi. Odwiedziliśmy pasiekę „Barć” im. ks. Henryka Ostacha w Kamiannej malowniczej miejscowości zagubionej gdzieś w górach.

Duże wrażenie na naszej grupie zrobiły najciekawsze osobliwości Krynicy. Oglądając pomnik i dom śpiewaka operowego Jana Kiepury, poczuliśmy powiew wielkiego świata. Widzieliśmy pomnik oraz muzeum światowej sławy artysty Nikifora Krynickiego, tzw. malarza naiwnego, przedstawiciela prymitywizmu. W starym i nowym domu zdrojowym kosztowaliśmy różnych wód mineralnych. Byliśmy także w muzeum zabawek, spacerowaliśmy krynickim deptakiem, usłanym kwiatowymi dywanami i gazonami, a przejażdżka dorożką pozwoliła nam poznać nieznane zakątki miasta.

Osoby zainteresowane regionem miały okazję poznać najbliższą okolicę: Muszynę, Tylicz, Jastrzębik. Podziwiały górskie krajobrazy, zwiedziły muzeum regionalne i ruiny zamku.

Pobyt umilała nam muzyka na żywo. Codzienne odbywały się koncerty Krynickiej Orkiestry Zdrojowej oraz wieczorki taneczne. Watra – ognisko przy góralskiej muzyce – zintegrowała nas z innymi grupami wypoczywającymi w Krynicy. Nasza koleżanka Stasia Kothe zagrała na harmonii oberka, co wzbudziło powszechne zainteresowane.

Wiele emocji dostarczył wjazd gondolą na Jaworzynę (1115 m n.p m.), skąd rozpościera się przepiękny widok na miasto. Swoich sił próbowaliśmy podczas wejścia na Górę Parkową (742 m n.p.m.). Czas wypoczynku spędziliśmy ciekawe i aktywnie. Dzięki temu pobudziliśmy siły witalne do dalszej pracy.


17.02.2017 r.

UTW w Drzewicy zaprasza studentów 50+

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy oficjalnie zarejestrowany. Prezes Irena Kwiecień zaprasza do wstępowania w szeregi stowarzyszenia.

Od kilkunastu miesięcy mówiło się o utworzeniu w Drzewicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, stowarzyszenia skierowanego do mieszkańców w wieku 50+, bazującego na szeroko pojętej aktywizacji ludzi dojrzałych – intelektualnej, społecznej i fizycznej. Plany nabrały konkretów w ubiegłym roku. Latem powołano komitet założycielski, w skład którego weszło dwanaście osób.

Efektem zebrania założycielskiego były uchwały o powołaniu organizacji, przyjęciu statutu i wyborze władz stowarzyszenia. Na prezesa UTW została wybrana Irena Kwiecień, na wiceprezesa Anna Reszelewska. Funkcję sekretarza powierzono Włodzimierzowi Pomykale, natomiast skarbnika Ludwikowi Przedborskiemu. Jako członkini do zarządu weszła Joanna Popis.

Władze nowej organizacji złożyły wniosek o zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rejestracja UTW w Drzewicy nastąpiła 13 stycznia br. Od tego dnia stowarzyszenie ma osobowość prawną i może oficjalnie działać.

Osobom w wieku emerytalnym chcemy dać szansę rozwoju w różnych dziedzinach życia – mówi prezes Irena Kwiecień. – Dzięki inicjatywom edukacyjnym będziemy pomagali w poszerzaniu wiedzy i zdobywaniu nowych umiejętności, przeciwdziałając wykluczeniu społecznemu. Planujemy postawić na sport, rekreację oraz programy prozdrowotne. Zależy nam na poznawaniu ciekawych ludzi, których w naszej okolicy nie brakuje, a także na współpracy z młodym pokoleniem.

Siedzibą UTW jest Regionalne Centrum Kultury przy ulicy Stawowej 27a. To tu w każdy czwartek od godz. 10.00 do 12.00 odbywać się będą dyżury zarządu.

Zapraszamy do wstępowania w szeregi naszego stowarzyszenia. Uniwersytet Trzeciego Wieku jest wspaniałą formą aktywizacji, pogłębiania wiedzy oraz spędzania wolnego czasu, rekreacji i wypoczynku – mówi Irena Kwiecień. – Mamy nadzieję, że do UTW w Drzewicy przystąpi liczna grupa dojrzałych studentów.

Dodajmy, że każdy zainteresowany otrzyma deklarację – ankietę, w której będzie mógł wyrazić swoje oczekiwania wobec nowego stowarzyszenia i podejmowanych przez nie inicjatyw.


15.01.2017 r.

REJESTRACJA STOWARZYSZENIA UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W DRZEWICY

Logo Stowarzyszenia

Rejestracja UTW w Drzewicy nastąpiła 13 stycznia 2017 r.

Skład Zarządu jest następujący:

1. Kwiecień Irena – Prezes
2. Reszelewska Anna – Wiceprezes
3. Barbara Szczepańska – Skarbnik
4. Wiesława Reruch – Sekretarz
5. Popis Joanna – Członek

Komisję Rewizyjną stanowią:

1. Kwiecień Leokadia – Przewodnicząca
2. Jakubczyk Wanda – Członek
3. Sadowska Zofia – Członek

Siedzibą organizacji jest Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy, ul. Stawowa,27a, p. 30 i to tam w każdy czwartek od godz.10.00 do godz. 12.00 odbywać się będą dyżury zarządu.

Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne osoby do wypełnienia deklaracji członkowskiej!


29.06. 2016 r.

ZEBRANIE ZAŁOŻYCIELSKIE STOWARZYSZENIA „UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W DRZEWICY”

29 czerwca 2016 roku w Drzewicy odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy”. W zebraniu udział wzięło 12 osób.

Obrady otworzyła Irena Kwiecień proponując następujący porządek zebrania:

1. Wybór przewodniczącego zebrania i protokolanta.
2. Podjęcie uchwały o założeniu stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy.
3. Zapoznanie się z projektem statutu, dyskusja i przyjęcie statutu w formie uchwały.
4. Wybór członków Zarządu Stowarzyszenia – podjęcie uchwały
5. Wolne wnioski

Zebranie przebiegało zgodnie z ustalonym porządkiem.

  1. Wybór przewodniczącego zebrania i protokolanta

Na przewodniczącą zebrania zgłoszono Irenę Kwiecień, na protokolanta zgłoszono Jolantę Starus. W wyniku głosowania jawnego członkowie założyciele jednomyślnie wybrali przewodniczącą zebrania Irenę Kwiecień i protokólantkę zebrania Jolantę Starus.

  1. Podjęcie uchwały o założeniu stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy.

Przewodnicząca odczytała projekt Uchwały Nr 1/2016 o powołaniu Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy. W głosowaniu jawnym uchwałę przyjęto jednomyślnie.

  1. Zapoznanie się z projektem statutu, dyskusja i przyjęcie statutu w formie uchwały.

Przewodnicząca zebrania odczytała projekt Statutu Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy. Zostały zgłoszone kilka poprawek. Po uwzględnieniu tych poprawek została podjęta w głosowaniu jawnym uchwała w sprawie przyjęcia statutu Stowarzyszenia. Za uchwałą oddano 12 głosów, czyli jednomyślnie.

  1. Wybór członków Zarządu

Odbyło się głosowanie tajne nad zgłoszonymi kandydaturami a następnie doszło do ukonstytuowania się następującego Zarządu Stowarzyszenia

1. Prezes – Kwiecień Irena,
2. Wiceprezes – Reszelewska Anna,
3. Sekretarz – Pomykała Włodzimierz,
4. Skarbnik – Przedborski Ludwik,
5. Członek – Popis Joanna.

Po ukonstytuowaniu się Zarządu, został on upoważniony do zarejestrowania Stowarzyszenia w sądzie.

Pod tym linkiem znajduje się „Protokół zebrania założycielskiego Stowarzyszenia” (plik typu PDF):

www.utw.drzewica.pl/UTWzeb_zal.pdf


15.01.2016 r.

W Drzewicy powstanie Uniwersytet Trzeciego Wieku

17 maja spotkała się grupa inicjatywna, która planuje zawiązanie w Drzewicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jeśli będą chętni, inauguracja UTW mogłaby nastąpić jeszcze w tym roku.

Spotkanie w saii konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta miało charakter informacyjny. Zgromadziło zainteresowanych inicjatywą skierowaną do mieszkańców w wieku 50+. Działalność UTW bazuje bowiem na szeroko pojętej aktywizacji ludzi dojrzałych – intelektualnej, społecznej i fizycznej.

Jak wyjaśnił burmistrz Janusz Reszelewski, chodzi o propozycję powołania stowarzyszenia, które osobom w wieku emerytalnym dałoby szanse samorealizacji oraz rozwoju w różnych dziedzinach życia – od edukacji, tak istotnej z uwagi na rozwój technologii informacyjnej, przez kulturę, sport i rekreację aż po wspólny relaks. Co ważne, UTW jako formalne stowarzyszenie mógłby występować o środki zewnętrzne, w tym unijne granty.

Swoimi doświadczeniami z działalności we władzach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Opocznie podzieliła się Irena Kwiecień, która szczerze zachęcała drzewiczan do tego typu aktywności. – UTW to wspaniała forma aktywizacji, poszerzania wiedzy oraz zdobywania nowych umiejętności, a także spędzania wolnego czasu, rekreacji i wypoczynku – powiedziała. – Żeby utworzyć UTW, wcale nie potrzeba wielkiego wysiłku. Wystarczy tylko chcieć i przyjść. 15 osób pozwoli na stworzenie stowarzyszenia i wtedy to koło zamachowe ruszy.

Pomysł powołania uniwersytetu dla seniorów uznano za wart realizacji, dlatego umówiono się na kolejne spotkanie w czerwcu – już w liczniejszym gronie. Być może wtedy zostaną podjęte uchwały o powstaniu UTW w Drzewicy oraz wyborze komitetu założycielskiego, który będzie mógł złożyć wniosek stowarzyszenia do Krajwego Rejestru Sądowego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jesienią zabrzmi drzewickie „Gaudeamus igitur”.


Grupa inicjatywna utworzenia UTW w Drzewicy